Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku

Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.

Již za dva dny měl Charles Caudrelier obeplouvat mys Horn. Mohl mít v kapse sólový rekord z Bretaně k mysu Horn a našlápnuto na světový rekord v plavbě kolem světa. Místo toho se zastavil uprostřed Pacifiku a čeká. Pohybuje se rychlostí 5 – 6 uzlů místo obvyklých 30. Proč?

Podívejte se na předpověď počasí pro mys Horn o víkendu. V neděli bude foukat severní vítr v poryvech až 70 uzlů. Do toho se nikomu nechce. Je tu ale ještě jedna překážka, a to je pravidly vymezená zóna, do které závodníci nesmí vplout. U mysu Horn pravidla umožňují proplout jen 80 mil širokým pásem a východně od mysu zakázaná zóna prudce zahýbá k severu.

Pro Caudreliera by to znamenalo plout ostrou stoupačku proti 70 uzlů větru. To je vlastně nemožné. Chybí zde manévrovací prostor.

Proto se se svým týmem rozhodl počkat, až ta sibérie přejde. Čeká uprostřed Pacifiku, poblíž Point Nemo, tedy v místě, kde má kolem sebe dost místa na obyčejné lenošení.

Zajímavé věci se ale dějí i jinde. Thomas Coville je v Hobartu a opravuje. Vzhledem k tomu, že jižně od Hobartu prochází za sebou několik silných bouří s vlnami přes 10 metrů, s opravami nespěchá.

Také Armel Le Cléac´h se těmto bouřím vyhýbá. Netradičně zamířil se svým trimaranem do Bassova průlivu mezi Austrálii a Tasmánii a následně se schoval za jihovýchod Austrálie, kde počkal, až přejde nejhorší část bouře. A nyní směřuje, další překvapení, severně od Nového Zélandu.

Anthony Marchand má za sebou Kerguelenovy ostrovy, Eric Peron pluje výletem Indickým oceánem.

Vypadá to, že ostrý závod si nyní vybírá pauzu. Caudrelier by měl kolem mysu Horn proplouvat v úterý.

Je třeba si všimnout, s jakým citem jsou schopni tito ostřílení závodníci šetřit své lodě ve chvíli, kdy jsou podmínky destruktivní. Navíc samozřejmě na druhém konci světa…

Polohu lodí najdete zde.

613
Na horu