Záchrana v Jižním oceánu
Australské námořnictvo zachránilo trojici jachtařů z poškozené lodě hluboko v Jižním oceánu.
Jachta Jedi 1 byla na cestě z Jihoafrické republiky na Nový Zéland. 1300 km jihozápadně od mysu Leeuwin přišla o stěžeň.
Posádka aktivovala EPIRB. Situaci začalo řešit Australian Maritime Safety Authority (AMSA) Joint Rescue Coordination Centre 17. března v 1900 tamního času.
Do akce se nejprve zapojilo letadlo Challenger AMSA, které mělo za úkol jachtu najít. Protože jachta byla mimo dosah vrtulníků, byla do akce povolána loď australského námořnictva HMAS Parramatta, která vyplula 7 hodin po zachycení nouzového signálu.
Ještě jednou však vzlétl i jet AMSA. Bylo nutné posádce jachty shodit satelitní a radiové komunikační prostředky pro usnadnění záchranné operace.
HMAS Parramatta byla na místě nehody jen 26 hodin po aktivaci EPIRB. K evakuaci členů posádky jachty byl nakonec použit vrtulník z paluby vojenské lodi. Všechny tři jachtaře se podařilo zachránit.
Jen upozornění. Jak většina z vás ví, záchrana lidského života je na moři zdarma. Toto vše se tedy neplatí. Jiné by to bylo v případě záchrany jachty. To by bylo drahé.
4749
Související články
Kolik stojí záchrana lodě?
Kolik stojí záchrana lodě?
Výborný článek o tom, jaký je rozdíl mezi záchranou lodi a pouhým vlečením, jsme dostali od Lukáše Staňka. Je to jen hra se slovy? Ne, jde o to, kolik za asistenci v problémech zaplatíte. Tento rozdíl je třeba znát.
Na události bohatý víkend
Na události bohatý víkend
O víkendu bylo na Jadranu veselo. Množstvím nehod připomínaly poslední dny první sněhový poprašek v pražských ulicích. Vedle nehody v Zadaru došlo k dalším.
Co se stane když... je v trupu díra podruhé
Co se stane když... je v trupu díra podruhé
Zlý sen všech námořníků pokračuje – po počátečním zmatku se podařilo najít poměrně malou trhlinu v trupu na přídi. Podlážky se pomalu vydávají na cestu lodí a teď babo raď, co s tím?