Výsledek soutěžního příkladu
Už tu máme výsledek soutěžního navigačního příkladu. Sice ne ještě vylosování vítěze, losovačka bude později, až dorazí zkušený losovač ze školy, alespoň však znáte správný výsledek.
Protože jsme zde bez mapy, poslal nám výsledek Olda Straka. Celý výpočet najdete níže.
Variace = 5° W
Náměr 1 = 050°
Náměr 2 = 122°
KK + Var. + drift = 030° + (-5°) + ( - 10°) = KV = 015°
Vyneseme KV, odměříme uplutou vzdálenost 10 mil.
Změříme KV do přístavu Dover: KV = 300°
KV – drift – Var = KK
300° - (- 5°) – (- 5°) = 310°
KK = 310°
Zdraví Olda
P.S. Příklady z navigace pro oblast plavby C“ včetně navigačního plotteru a cvičných map lze objednat na www.yachtservice.cz
Necháme tam samozřejmě drobnou vůli pro ty, kteří nevědí, že navigace je o přesném vynášení do mapy. Kdo to má ale špatně, dále nehraje. Ostatní se obrní trpělivostí a počkají na losovače.
Jakmile dorazí mapa, zveřejníme i ukázkové řešení s vysvětlením postupu. A pokud chcete, připravíme další příklad, tentokrát již těžší.
4827
Související články
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.
Navigačně složitá místa v noci
Navigačně složitá místa v noci
Místo, které je ve dne jasně vyznačené, se může stát za tmy nebezpečnou pastí. Nebudete-li na tuto alternativu připraveni můžete zažít nepříjemné chvíle za kormidlem.
Který vrak je nebezpečný a který nikoli
Který vrak je nebezpečný a který nikoli
Vrak! Nebezpečí pro plavbu, ale také lákavý cílů dobrodruhů. Který vrak je pro nás nebezpečný a nad kterým můžeme bezpečně proplout? Vyznáte se ve znacích, které jsou na mapách pro vraky používány?