Vliv pozice propeleru na manévrování jachty 3
Pozice propeleru ovlivňuje manévrování jachty ještě jedním způsobem, který se projeví především při čekání se zapnutým motorem například před benzínkou.
Čekáte ve frontě před benzínovou pumpou. Stavíte jachtu zádí proti větru se zařazenou slabou zpátečkou. Jachta by měla poslušně stát zádí k větru, ale neděje se tak a má tendenci se stáčet. Čím to je?
Je to znovu způsobeno pozicí propeleru.
Pokud je lodní šroub umístěn daleko na zádi, jachta je na zpětný chod poslušná a drží se zádí proti větru, jak bylo dříve řečeno.
Je-li však na lodi umístěn saildrive, který je posunutý dopředu (lodní šroub někde za kýlem), Pozice zádí proti větru tak stabilní není.
Je to jednoduché. Vezmete-li papírového draka a přivážete ho jen za špejli na vrcholu, drak bude vlát ve větru vrcholem proti větru. Pokud ho však vyvážete sofistikovaněji přes čtveřici provázků někde nedaleko středu, drak se postaví plochou proti větru a bude mít tendenci vylétnout vzhůru. Podobně se chová i jachta s lodním šroubem poblíž středu trupu.
Více o manévrování s jachtami najdete v knize Přístavní manévry.
6006
Související články
Výška fendrů při přistávání
Výška fendrů při přistávání
Důležitým prvkem pro ochranu lodi při přistávání je fendr. Jeho správná pozice může výrazně snížit riziko poškození lodě při manévru. Často se setkávám s tím, že posádka fendry nachystá, jenže jejich umístění loď vůbec nechrání.
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Přifukuje. Vítr přicházející z boku už dosahuje síly 6 Beauforta (cca 25 uzlů). Jaká síla na loď působí? Utáhnu mooring rukou?
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?