Vis-Split bez úspěchu, pyromanka ze Šibeniku a drogy na Lastovu
Chorvatská hvězda dálkového plavání Dina Levačič ani na podruhé nedokázala z Visu doplavat do Splitu. Požár u Šibeniku má viníka a velký zátah na drogy skončil na Lastovu.
Ve čtvrtek se dálková plavkyně Dina Levačić pokusila znovu po roce přeplavat z Visu do Splitu. Tentokrát se jí stala osudná oblast Splitských vrat, kde se dostavily dýchací potíže. Navzdory pečlivé přípravě, která brala v úvahu i proudy a stav přílivu a odlivu, byl její pokus podruhé neúspěšný. Ve Splitských vratech měla za sebou více než 18 mil, tedy téměř 34 km. Do cíle zbývalo 20 km. Neúspěšný pokus, ale 34 km se počítá. Mnozí tuto vzdálenost neuplavou za celý život.
Jen ještě jedna poznámka. Dina by nebyla první, kdo z Visu do Splitu doplaval. Poprvé se to povedlo Veljku Rogašićovi v roce 1975. Je to už vousatý výkon.
Pyromanka ze Šibeniku
Zatím největší letošní požár v Chorvatsku zuřil v sobotu nedaleko Šibeniku. Jak nám psal i velezkušený skipper Jirka Pacák, byla během požáru zavřená i dálnice nedaleko Šibeniku (jak zanedlouho zjistíte, důležitý detail) a na Prokljanském jezeru se točil jeden hasící Canadair za druhým. Frekvence nasávání vody prý byla taková, že měl Jirka obavy, jak nám sdělil pod podmínkou mlčenlivosti, aby nevysály z jezera všechnu vodu a Jirka nenasedl na dno a nepřišel o kauci.
K uhašení požáru přispěla z velké části bouřlivá studená fronta, která simulovala práci Canadairů.
Při vyšetřování původu požáru se ukázalo, že se nejednalo o náhodu. Neshořelé kostky chorvatského pevného podpalovače Pe-Po pomohl odhalit silný vítr, který založený požár hnal rychle dále. Jak se našlo Pe-Po, už měla chorvatská policie jasno. S pevným podpalovačem vždy pracovala 53letá pyromanka ze Šibeniku X.Y., které už dříve přišili vznik sedmi požárů. Známá firma je pracovnicí HAC, tedy firmy Hrvatske autoceste. Ze zpráv v médiích zatím jasně nevyplývá, jestli důvodem byla nechuť jít si v sobotu sednout do budky výběrčích, nebo obyčejná láska k ohňům.
Bacha na drogy
V posledním týdnu chorvatská policie zadržela jen na území, které spadá pod správu dubrovnického župana, 50 osob zabývajících se obchodem s lepší náladou. Z posilovačů nálady šlo o marihuanu, kokain, halucinogení houby, extázi, hašiš a tablety různých názvů, se stejným účinkem. Ve 24 případech šlo o domácí pracovníky náladového průmyslu, ve 26 případech se jednalo o cizince.
Drogy byly zabaveny na hraničních přechodech v Dubrovníku, Cavtatu, Korčule a na Lastovu při vstupech do země. Tovar byl zabaven a majitelé byli bez meškání odsouzeni k trestům dle zásluh.
Tuto drobnost připomínáme také proto, aby se při balení na charterovou plavbu zamysleli naši milovníci zakázaných substancí.
4486
Související články
„Neuhasitelný“ metanol
„Neuhasitelný“ metanol
Jako alternativní palivo se metanol dostává do stále většího počtu lodních nádrží. Proti konvenčním palivům má řadu výhod. Každá mince má však dvě strany. Přestože je naše společnost posedlá bezpečností všeho možného, v případě požární bezpečnosti metanolových pohonných ústrojí zůstávají jisté mezery, jak zjistily testy společnosti Survitec.
Ceník přístavních poplatků v Dubrovansko-neretvanskoj županiji
Ceník přístavních poplatků v Dubrovansko-neretvanskoj županiji
Kolik zaplatíte za stání jachty v běžných přístavech v okolí Dubrovniku? A nejen v přístavech, ale i na bóji například v Prožuře na Mljetu? Níže najdete oficiální ceník.
Ceník přístavů ve Splitsko-dalmatinské županiji?
Ceník přístavů ve Splitsko-dalmatinské županiji?
Kolik zaplatíte za stání v přístavech od Drveniků, přes Trogir a Split, přes ostrovy Hvar, Brač, Vis a Šolta, až na jih Makarské riviéry? Přinášíme oficiální ceník stání.