Včera bylo větrno…
Bóra včera na Jadranu dosahovala v nárazech rychlosti až 190 km/h. Tolik změřila automatická měřící stanice pod Velebitem na mostě na ostrov Pag.
My jsme se včera během dne potýkali s bórou už v maríně v Zadaru, které se jinak vítr vyhýbá. Při vyplouvání na kurz přístavních manévrů jsme museli změnit osvědčené lokality pro trénink a přesunuli jsme se až na ostrov Rava, kde byla bóra slabší. Výuka ve větru nad 25 uzlů již není výukou, ale soubojem s živly.
Při plavbě na Ravu jsme zvolili konzervativní trim a v očekávání větru jakékoli síly jsme pluli jen se zmenšenou genou. Vítr nakonec (naštěstí) zaostal za očekáváním a k průlivu mezi Ugljanem a Rivanjí jsme se blížili s 35 uzly ze zadoboku. Moře již bylo v těchto místech velmi rozvlněné.
Při pohledu na mračnou bórovou peřinu nad Velebitem nám ale bylo jasné, že z vrcholků hor mohlo spadnout cokoli. Byli jsme rádi, že to nebylo 40 nebo 50 uzlů.
Dnes už se vítr zase vrátil do vyjetých kolejí a situace by měla být v dalších dnech příjemnější.
Na fotografii vidíte typický bórový mrak na Velebitu.
2612
Související články
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Deset meteo rad
Deset meteo rad
Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst.
Kde je nejlépe za bóry
Kde je nejlépe za bóry
Dnes má přijít bóra a je tak třeba se ptát, kde v noci z přenocovat. Myslím bezpečně přenocovat. Zde je jedno vynikající místo mezi Šibenikem a Murterem.