Užitečné info z meteorologie
Koupíte si navigační program a těšíte se, jak vám pomůže optimalizovat trasu. Chcete si stáhnout předpověď počasí, abyste jí mohli program nakrmit. Vyskočí však na vás nepřeberné množství meteorologických modelů a jste ztraceni. Nevíte, co vybrat.
Začneme tím, že meteorologický model je vlastně výpočet, který vytváří předpověď počasí.
My se podíváme na modely s francouzským meteorologem Christianem Dumardem, který je jedním z trvůrců navigačního programu a aplikace SQUID. Christian natočil hezké a jednoduché video, které je bohužel ve francouzštině, takže jsme mu nerozuměli.
Naštěstí nám pomohl Milan Koláček s překladem.
Model je spousta, ale na zešílení to není. Je to celkem snadné.
Máme čtyři důležitá kritéria, podle kterých meteo modely volíme.
1. Oblast, kterou model zahrnuje. Jsou modely, které zahrnují celý svět (generální) a modely, které zahrnují jen určité oblasti (lokální).
2. Druhým důležitým faktorem je rozlišení modelu. Je to vlastně hustota sítě, pro kterou se dělají výpočty modelu. Máte-li rozlišení např. 1°, má oko sítě, pro kterou byl výpočet proveden, rozměry 60 x 60 ná mořních mil. Rozlišení ale může být například 0,1°, to znamená rozměr sítě výpočtů je 6 x 6 mil. Co to pro nás znamená? Vyšší rozlišení (hustší síť) znamená přesnější předpověď.
3. Třetím faktorem je časový krok, pro který jsou výpočty modelu vytvářeny. Může to být po hodině, ale také po třech hodinách. Předpověď vytvořená v hodinovém intervalu je přesnější než v intervalu tříhodinovém.
4. Posledním důležitým faktorem je doba, na kterou jsou výpočty prováděny. Některý model v malém rozlišení počítá předpověď až na 16 dnů, naopak modely lokální s velkým rozlišením počítají předpovědi jen na 2 dny.
Modely generální
Generální model je určený pro navigaci na několik dnů dopředu, například na delší plavbu. Dokonce s ním pracujeme i s výhledem až na dalších 10 dnů. Jsou to modely, které počítají předpovědi pro celý svět.
Máme dva generální modely. Evropský model CEP (ECMWF) a americký GFS. Model CEP je placený a jeho rozlišení je vyšší než rozlišení amerického modelu GFS, který je volně dostupný. CEP má rozlišení 0,125° (cca 14 km), rozlišení GFS je 0,25° (cca 28 km).
Oba modely počítají s časovým krokem 3 hodiny a výpočty jsou prováděny dvakrát denně.
Modely s vysokým rozlišením
Modely s vysokým rozlišením mají rozlišení 1 – 10 km. Tyto modely provádějí výpočty pro hodinové časové kroky, obvykle ve výhledu jen na příštích 48 hodin.
Jde o celou řadu modelů, které jsou místně příslušné. Jiný model je pro Chorvatsko, jiný pro Francii, jiný pro sever Evropy atd. Uveďme například Hirlam, Arome, NAM, Harmonie… Celou Evropu můžeme pokrýt například modely Hirlam, GCWF a Arpege 0,1°.
Učiníme-li jednoduché shrnutí, tak na offshore plavbu použijeme některý z generálních modelů CEP nebo GFS. Tyto modely nám umožní plánovat plavbu na několik dnů dopředu.
Pro regatu nebo pro denní plavbu použijeme některý z modelů o vysokém rozlišení, který bude přesnější a bude mít kratší časové kroky. Model vybereme podle oblasti, ve které se pohybujeme.
7572
Související články
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Kdy poprvé vyplout na charter?
Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.