Umíte spočítat obvod Země?
Umíte jednoduše spočítat obvod Země? Nechci vědět, jestli si pamatujete obvod ze školy. Chci vědět, jestli ho kdykoli dovedete spočítat. Z hlavy a bez kalkulačky.
Začnete-li přemýšlet o poloměru naší planety a o konstantě π, zarazím vás. To není zrovna jednoduchý výpočet, který by běžný občan dokázal dát z hlavy. Já chci jednoduchý, opravdu jednoduchý výpočet. Ještě vám prozradím, že na něj přijdou jen jachtaři a námořníci (tedy asi také letci a mnozí další, ale běžný řidič autobusu nezná ani jednotky, ve kterých se bude počítat).
Tak pojďme do toho.
Víte, co je to námořní míle? Hloupá otázka, musíte to vědět.
Jedna námořní míle je jedna minuta zeměpisné šířky. Co to má společného s obvodem Země?
Jedna minuta zeměpisné šířky je stejně dlouhá, jako jedna minuta zeměpisné délky na rovníku. A to jsme již u obvodu Země v pasu.
Teď již všichni vědí. A pokud nevědí, poradíme i zbytek. V jednom stupni je 60 minut. A protože kolem dokola je 360°, tak je jasné, že obvod Země je možné snadno spočítat podle vzorce:
360° x 60´ = 21 600 námořních mil
Tak to je asi nejjednodušší výpočet obvodu Země, že?
14695
Související články
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.
Navigačně složitá místa v noci
Navigačně složitá místa v noci
Místo, které je ve dne jasně vyznačené, se může stát za tmy nebezpečnou pastí. Nebudete-li na tuto alternativu připraveni můžete zažít nepříjemné chvíle za kormidlem.
Který vrak je nebezpečný a který nikoli
Který vrak je nebezpečný a který nikoli
Vrak! Nebezpečí pro plavbu, ale také lákavý cílů dobrodruhů. Který vrak je pro nás nebezpečný a nad kterým můžeme bezpečně proplout? Vyznáte se ve znacích, které jsou na mapách pro vraky používány?