Teplota moře (nejen) ve Středomoří
Léto je konečně tady a jachtaři (obvykle) odlétají na jih. Jak to vypadá na jihu Evropy (a nejen tam) s teplotou moře? Zatím je poměrně proměnlivá.
V zimě moře vychladlo a ještě se nestihlo prohřát do hloubky. V krytých zátokách již vystupuje rtuť teploměru na 22°C, ale místa, která nejsou krytá a kde se moře promíchává, může mít jen 18° C. A platí to i pro místa, která dělí jen několik mil (uvala Smrka na Brači a oblíbený Zlatni rat).
Celkově je možné říci, že se teplota moře na jihu Evropy drží nad 20°C. Horší to je na pobřeží Atlantiku. Na jihu Portugalska je to obtížně koupatelných 18°C a na severu v Portu padá teploměr na nepřijatelných 15°C. To už se moc neliší od polského Baltu.
Seveřané ve Finsku a Švédsku si musí i o těchto teplotách nechat jen zdát. 12°C v Helsinkách a na finské riviéře v Oulu je to jen 7°C, místy zbytky po zimním zalednění. To jsou pro plavce ze středu Evropy teploty pro plavání naprosto nepřijatelné. Domorodí finští eskymové však již nyní trpí ataky úpalů a úžehů a těší se na poklidné přítmí podzimních polední.
5692
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Skipper pronajaté lodě obviněn
Skipper pronajaté lodě obviněn
Ještě jednou se vrátíme k úterní nehodě, při které mladá žena přišla nedaleko Murteru o nohu. Skipper lodě, na které k nehodě došlo, je chorvatskou policií stíhán.