SeeSea - sledování lodí online
Během některých českých regat je možné sledovat polohy lodí online díky systému
SeeSea. S jedním z jeho tvůrců Tomášem Strakou jsme si povídali o tom, jak vznikl, jak je přesný, co vše může sledovat a jak ho mohou využít i turističtí jachtaři, či charterové společnosti.
Tracking je dnes nedílnou součástí takřka všech regat. Kdo chce být „v obraze“ musí polohu závodících lodí monitorovat a mapu s polohami musí dát divákům na internetu k dispozici. Vy jste asi jediný český dodavatel trackingu pro jachtaře. Jaké závody svým monitoringem pokrýváte?
Náš systém Seesea.eu je cílen do regat, které mají velkou sledovanost „od počítače“ a proto se i systémem snažíme přizpůsobit divákům, kteří jsou fanoušky stabilních posádek na větších regatách. Zatím jsme opakovaně několik let provozovali Seesea na Velikonoční regatě, Májové regatě a závodech pořádaných Colins Yacht. Kromě těchto větších závodů bylo ještě několik menších nebo soukromých regat.
Monitorujete i nějakou vnitrozemskou regatu?
Zatím jsme monitorovali plzeňskou olympiádu mládeže na Boleváku před pár lety. Samozřejmě nás i tento segment většího počtu menších regat zajímá a máme připravenou aplikaci pro mobilní telefony spolupracující se Seesea.eu. Mobilní telefon s daty má již dnes každý u sebe a tak aplikace nahrazuje přímo tracker, aby nebylo nutné nikam nic montovat a systém byl přitom operativně použitelný. Věříme tak, že se nám i tento segment podaří oslovit.
Nejsme přímořský stát, proto u nás není žádná velká možnost k rozvoji. Vytvářeli jste od počátku monitoring lodí pro regaty, nebo jde o produkt sloužící k jiným účelům, který se hodí i pro jachting?
Nultou offline verzi Seesea napsal Peter Novotný už někdy v roce 2006. Tam se pozice lodí ještě převáděly z hlášených pozic každé dvě hodiny. Když jsem poté začal v roce 2007 jezdit VR s Mirkem Thérem, už nás postižených digitálním světem bylo na lodi více a tak jsme chtěli nějak Seesea a s tím celou VR posunout dál. Během VR 2010 jsme spustili první sísíčko, které vzniklo prakticky při houpání během závodu. Zatím jsme na něm byli pouze my s naší lodí, ale již včetně udajů, jako je vítr, hloubka, kormidlo a autopilot. To už tenkrát diváky oslovilo, protože online závod tohoto rozsahu u nás zatím nebyl a fandící diváci doma u počítačů se tak dostali přímo do děni závodu. Nemuseli tak čekat několik dlouhých hodin, co se stane s jejich oblíbenou posádkou, ale viděli vše okamžitě se zpožděním pár sekund. Proto jsme na přání pořadatelů VR do dalšího roku přepracovali vzhled, vyrobili prvních pár kousků trackerů a přidali sledování na všechny lodě. V dalších letech se systém vylepšoval a to i podle nápadů diváků a možnostem nových technologií. Až teprve po Seesea vznikl náš další produkt adctracker.cz, který používáme pro sledování flotil dodávek a kamionů a v poslední době i letadel.
Jak a kde je možné systém vidět? Je třeba nějaký speciální software?
Online verze je na portálu Seesea.eu a je tak přístupná běžným internetovým prohlížečem. V případě, že se nějaká regata aktuálně jede nebo připravuje, je zde již přímo link na konkrétní závod. Závodů může být v jeden čas i více. Pro mobilní zařízení s OS Android máme hotovu aplikaci Seesea, která přístup zjednoduší.
Co musí být na palubě jachty, aby bylo možné ji vybavit vaší sledovací jednotkou?
Pro základní použítí, kdy chceme vidět pouze polohu lodi, jeji kurz, rychlost a pár dalších údajů (baterie, náklon, teplota, tlak) stačí pouze tracker na loď umístit. Řešíme to speciálním 3M suchým zipem, který tracker pevně zafixuje, ale lze ho kdykoli odcvaknout a zase vrátit. Tracker má i svoji baterii, která pokryje přibližně 12 hodin provozu bez napájení a není tak nutné ho mít trvale připojen k baterii. V plné verzi, kdy na Seesea přenášíme všechna data z lodi, se tracker připojí k lodním přístrojům a k napájení. Podporujeme prakticky všechny běžné přístroje se sběrnicemi NMEA0183, NMEA2000, Seatalk, Seatalk 2 a Seatalk NG. Tracker má i další vstupy a výstupy a lze tak připojit u závodních lodí například kontrolu zařazení rychlosti nebo u majitelských lodí plovákový kontakt na vodu v lodi nebo pohybové čidlo. Z těchto vstupů je pak možné získat upozornění i v případě, že loď právě online nesledujete.
Jak složitá je instalace sledovacího zařízení na palubu? Kolik času zabere? Musíte instalaci provádět vy, nebo si může sledovací jednotku nainstalovat každý sám?
Jak jsem uvedl výše, záleží na tom, kolik hodnot z lodi potřebujeme. Pokud nám stačí základ, stačí nabitý tracker přilepit někam do suchého místa lodě. Pro plné řešení je nutná složitější montáž, která je ale zvládnutelná zručným technikem. Na některých flotilách lodí již máme přípravu na připojení trackeru udělanou, takže stačí tracker nacvaknout na suchý zip a připojit konektory.
Je tracker uzavřený systém nebo je k němu možné připojit i jiná zařízení?
K samotnému trackeru je možné připojit kromě univerzálních vstupů a výstupů také zařízení, která požadují lodní data pro plánování tras při závodu nebo jejich zobrazení. K dispozici je NMEA výstup, kam tracker posílá všechna data, která má k dispozici a funguje tak i jako bridge mezi různými sběrnicemi v lodi. Je tak možné připojit například notebook s mapovou aplikaci MaxSea nebo přes wifi router i mobilní zařízení s námořními softwary pro závody (iRegatta, Seamantec).
Jak vysoká je přesnost udávané polohy? Je možné tracking použít i pro závody kolem bójek? Na trati, které se říká karusel? Bude to přehledné?
Přesnost je dána použitým systémem GPS a pohybuje se v řádu metrů. Pro okruhové závody navíc zkracujeme interval záznamu pozic, aby byla trasa za loděmi plynulejší. Samozřejmě ale těsné objetí bojky nemusí být jasně zřetelné, protože ne vždy bojka zůstane během rozjížďky přesně na svém místě nebo je špatně zapsána její pozice pořadatelem. Proto je samozrejmě nutné toto kontrolovat pořadatelskou lodí.
Jaký je maximální počet lodí, které jste schopni sledovací technikou vybavit?
Doposud jsme byli na čísle 40, což byla největší účast na Velikonočce 2017. Seesea žádná omezení v tomto směru nemá, pouze bude roletka se seznamem lodí delší. Trackerů máme dostatek a jsme schopni je případně dovyrobit.
Přístroje přenáší polohy lodí přes GSM. Jak daleko od břehu jsou schopné fungovat? Co se děje s údaji, pokud loď není na GSM signálu?
Pokud bych to konkretizoval, tak například v oblasti Chorvatska je pokrytí mobilním signálem slušné a lze tak monitorovat lodě na vnější straně ostrovů do vzdálenosti cca 10-15 mil. Pokud mobilní signál zmizí, tracker si ve stávající verzi data neukládá, takže spojí body pozic před a po ztrátě signálu.
Někdy není záhodno, aby soupeř viděl aktuální údaje o mé síle větru a rychlosti lodi. Mají údaje nějaké zpoždění?
Nemají. Seesea je online systém a všechno tak divák u počítače vidí se zpožděním do max 30 sekund. Zpoždění například síly a směru větru by navíc moc nevyřešilo, data by byla nesmyslná a tak v případě podobných požadavků jsme schopni tato data úplně vypnout. Z pohledu závodníka, který je vpředu pole to vypadá tak, že on je ten, kdo poskytuje reálná meteorologická data ostatním lodím za ním, v čemž má samozřejmě pravdu, ale zase je nutné uvážit, že ve většině případů jsou tato data platná v konkrétní okamžik a když na toto místo přijedou ostatní lodě, bude tam vítr již jiný. Příkladem byla druhá etapa VR 2017, kdy se vítr měnil všude z minuty na minutu a spoléhat na to, že zrovna tam a tam to teď fouká, protože to ukazuje Seesea, bylo špatně.
Neuvažujete o integraci předpovědi počasí do trackeru? Podobně, jako je to např u trackeru Geovoile?
Zatím je Seesea samo o sobě reálnou meteostanicí a to možná lepší, než chorvatské předpovědi. Nicméně jsme o tomto zatím neuvažovali.
Pokud by po skončení závodu, nebo rozjížďky, chtěli organizátoři průběh závodu přehrát a zanalyzovat, bylo by to možné?
Ano, v současné době máme online nástroj pro zpětné přehrávání závodů. Najdete ho zatím samostatně na http://replay.adctracker.cz a jsou na něm k přehrání všechny větší námi trackované závody od roku 2016. V nové verzi Seesea, která by měla být k dispozici již na VR 2018, by měl být replay integrován přímo. Replay nabízí přehrávání závodu po etapách s různou rychlosti s možností zoomovat podle vybrané lodě nebo leadera závodu. Zároveň řadí lodě v seznamu podle vzdálenosti do cíle.
Tracking Yellowbrick umožňuje tisk údajů z trackeru na památku. Neuvažujete o něčem podobném?
Neuvažovalí jsme o statickém tisku, ale spíše o vytvoření „filmu“ ze závodu v podobě videa, aby se dal přehrát na čemkoli. Uvidíme, co přinese nová verze Seesea příští rok.
Je možné váš tracking využít i jinak? Například k monitorování polohy vlastní lodi?
Jak už jsem uvedl výše, Seesea.eu nemusí být použito pouze pro regaty, ale může sledovat i majitelskou loď nebo flotilu charterových lodí. Právě pro charter může být zajímavé, že tracker pošle notifikace například v případě plavby v malé hloubce, kdy hrozí poškození lodě nebo může informovat o nadměrných otáčkách motoru. U majitelských lodí můžemě hlídat vodu v lodi nebo pohyb cizí osoby v lodi a díky externím teplotním čidlům třeba i správně zachlazenou ledničku Majitel tak má během zimy z tepla domova svoji loď pod kontrolou.
8956