Search
× Search
Řeka vytápějící Evropu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Řeka vytápějící Evropu

Na obrázku vidíte řeku, která se valí severním Atlantikem. Je teplá a ohřívá část severního Atlantiku a západní Evropu. Rychlost proudu se pohybuje až kolem 5 uzlů.

Jmenuje se Golfský proud. Jméno získal, protože vytéká z Mexického zálivu. K severu přepraví ohromné množství vody. U Floridy, kde opouští Mexický záliv, je to 30 000 000 m3 za vteřinu, u Newfoundlandu je to dokonce 150 000 000 m3 za vteřinu. Jen pro zajímavost uvádíme, že všechny řeky, které se vlévají do Atlantiku, přepraví za vteřinu cca 600 000 m3.

Golfský proud ohřívá západní Evropu. Nebýt tohoto proudu, připomínalo by zimní počasí u nás mrazivé ruské zimy a pobřeží Norska by mohlo být zamrzlé až do Osla. 

Řeka, která se valí severním Atlantikem je běžně kolem 100 km široká a hluboká od 800 do 1200 m. Teplota vody se pohybuje kolem 22°C. Jižně od Newfoundlandu se Golfský proud setkává s ledovým Labradorským proudem. Na pouhých 250 mílích zde klesá teplota vody ze 22°C na nulu (v současné době). To jsou místa, která jsou pověstná mlhami a výskytem ledovců. Jakmile se dostane teplý a vlhký vzduch, který se pohyboval nad Golfským proudem, nad ledové moře, vznikne hustá mlha.

Všimněte si, že proud neteče k Evropě přímo, ale vytváří velké množství vírů, ve kterých se jeho směr výrazně mění. To jsou místa, která prověřují dovednosti navigátorů při regatách přes oceán. Je rozdíl, jestli se svezete s tříuzlovým proudem, nebo se s ním perete, když teče proti vám.

Existence proudu byla poprvé popsána v roce 1512 Španělem Juanem Ponce de Leonem. Ještě dlouho poté věděli o proudu a jeho záludnostech více velrybáři, kteří se na jeho rozhraní často pohybovali než kapitáni obchodních lodí.

Podíváme-li se na mapu proudů v severním Atlantiku, je jasně patrné, že jejich směry souvisí s převládajícími směry větrů.

4698
Na horu