Proč měnit dlouhý za krátký?
Uvazujete-li jachtu u mola, ve většině případů máte na vrchu vazáku dlouhý konec lana. Proč před vyplutím udělat změnu, dlouhý konec převázat dospodu a krátký navrch?
Připlujete například zádí k molu a vyvazujete jachtu. Protože vyvazovací lano je obvykle delší než dvojnásobek vzdálenosti mezi vazákem na lodi a pacholetem na břehu, po vyvázání budete mít jeden konec vyvazovacího lana delší než druhý. Obvykle je to tak, že na vazáku je spodní lano vyvázané na konci, tedy krátký konec, horní lano je uvázané někde uprostřed, tedy dlouhý konec. Pro odplouvání od mola, kdy odplouváme a vyvazovací lano stahujeme do lodě, není vhodné stahovat delší konec lana. Prvním důvodem je více práce a druhým důvodem větší nebezpečí, že se dlouhý konec někde zauzluje a zasekne.
Proto před vyplouváním uděláme změnu. Vyvazovací lano odvážeme a převážeme opačně. Tedy dlouhý konec uvážeme na vazáku vespod a krátký konec navrch. Při odplouvání tak budeme protahovat jen krátký konec. Znamená to menší riziko problémů.
A přitom taková blbost...
426
Související články
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?
Jak si nenamotat mooring
Jak si nenamotat mooring
Namotání mooringu na propeler se bojí každý začínající jachtař. Jak vyplouvat z maríny, abychom toto nebezpečí eliminovali?
Dotahování mooringu bez práce
Dotahování mooringu bez práce
Stále často vidíme v přístavech a marínách, jak je jachta vyvázána záďovými lany a na přídi si bowman při dotahování mooringu snaží uskřinout kýlu. Přitom je to zbytečné, vše je možné dělat bez námahy.