Přestanou zítra pracovat starší GPS?
6. března (tedy zítra) by mohly starší GPS přístroje začít ukazovat hausnumera. Je to dáno nějakou jednoduchou počítačovou (nebo softwarovou chybou), která je běžnému lidu nepochopitelná.
Před chybou a výpadkem varuje i britská Maritime and Coastguard Agency. Systém zaznamenává čísla ýdnů jako desetibitové binární číslo (nevím, co to je a ani nevím, jestli je to napsané správně), které umožňuje zaznamenat maximálně 1024 týdnů, což je 19,7 let, než se vynuluje. V takovém případě by došlo k chybnému zobrazení nejen data, ale také polohy.
Problém by se měl týkat přístrojů s GPS chipy staršími než 10 let, které neprošly aktualizací.
Doporučení od MCA zní
Zajistit update firmwaru.
Komunikovat s výrobcem, který by měl dát návod, jak den D přestát bez újmy.
Zjistit, jaký efekt pro vás bude selhání mít a zajistit náhradní řešení pro případ selhání.
Monitorovat funkci přístrojů.
Tak to vypadá, že jsme sice přestáli změnu tisíciletí, ale potenciální konce na nás čekají kdekoli. Problém počítačového světa. Ve světě mechaniky se to nedělo.
3631
Související články
Proč nemusí vidět hloubkoměr před loď
Proč nemusí vidět hloubkoměr před loď
Častá otázka zní: „K čemu mi je hloubkoměr, když nevidí dopředu před loď? Proč mám vědět, kolik je pode mnou, když potřebuji znát hloubku před sebou?“ My se pokusíme vysvětlit, že tuto informaci nepotřebuji, protože ji už mám. Naopak mi bude chybět povědomí o hloubce za lodí.
Je online navigace bezpečná?
Je online navigace bezpečná?
Časopis Yachting Monthly přinesl zajímavý článek o tom, jak bezpečná je online navigace používaná při jachtingu. Stále častější model má svá negativa, o kterých je dobré vědět.
Vážná chyba mapového plotteru
Vážná chyba mapového plotteru
Mapovému plotteru často slepě důvěřujeme. Včera se nám stalo, že se zmýlil. Ne v pozici lodi, ale v pozici přístavu. Přístav byl o 1,5 míle jinde.