Pozor na kýl u těchto jachet
Máte-li jachty Comar Comet nebo Genesi s mělkým kýlem z let 2003 až 2011, možná máte zaděláno na vážný problém.
Britská organizace MAIB (Marine Accident Investigation Branch) vydala bezpečnostní varování na základě nehody z prosince 2017, kterou vyšetřovala. K nehodě došlo za větru o síle 6 – 7°Beauforta nedaleko Tenerife. Jachta Comet 45S Tyger of London se překlopila poté, co přišla o kýl. Posádka byla zachráněna kolem plující jachtou.
Kontrola vraku jachty ukázala, že kýl nebyl vyroben podle požadovaných standardů. Nerezová konstrukce kýlu byla svařena jen částečně a nedokonalé sváry nevydržely namáhání, kterému byly po léta vystaveny.
Podle MAIB bylo s podobným kýlem vyrobeno cca 100 jachet mezi lety 2003 a 2011. K nehodě sice došlo jen na jediné zmíněné jachtě, přesto by závěry měly být alarmující. Ještě je nutné připomenout, že jachta Tyger of London několikrát za svoji kariéru najela na mělčinu a tyto nárazy také mohly být příčinou pozdější nehody. Jachta byla z vody vytažena 22 měsíců před nehodou, kýl byl zkontrolován žádná závada nebyla nalezena. Na druhou stranu je třeba říci, že olovo v kýlu bránilo kontrole svárů.
6417
Související články
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?
Nebezpečné kotvení na kamenech
Nebezpečné kotvení na kamenech
Mnozí laici jsou přesvědčení, že nejlepší na kotvení jsou velké kameny na dně, za které se kotva „zasekne“. Takové „zaseknutí“ kotvy může být drahá sranda.
Mrtvý a zraněný na gumáku u Hvaru
Mrtvý a zraněný na gumáku u Hvaru
Včera ve 0237 přijala Pomorska policija oznámení, že na ostrov Marinkovac nalétl gumový člun typu RIB. Na palubě byli v okamžiku nehody dva Slovinci.