Search
× Search
Potřebujete záchrannou vestu? 1. díl
Daniel Vodička
/ Kategorie: Bezpečnost

Potřebujete záchrannou vestu? 1. díl

Minulý týden nedaleko Visu zahynul německý jachtař. Zřejmě bez vesty. Používáte za plavby záchrannou vestu? Nejspíš ne, odpovím za vás. Jedná se však o jednu ze základních bezpečnostních pomůcek na palubě. Podobně jako bezpečnostní pásy v automobilu.

 

Staré versus moderní
Mnozí si řeknou, že záchranná vesta je neforemná, že ztěžuje pohyb po palubě a navíc působí směšně. Mluvím zde o klasické nejlevnější záchranné vestě, kterou však najdeme na většině charterových jachet. Je jasné, že oblékat si tuto vestu se nikomu nechce. Pokud přijedete před kavárnu na nábřeží kteréhokoli středomořského městečka a vyskáčete na břeh v oranžových vestách se slušivými límci, návštěvníkům kavárny zpříjemníte den.
Jsou však i jiné vesty, praktičtější a při nošení méně výrazné. U nás je jejich hlavním dodavatelem firma fas yachting. představení toho, co je dnes na trhu k dispozici, najdete zde. Mluvím zde o samonafukovacích záchranných vestách, které se dnes používají minimálně na všech závodních jachtách. V nenafouklém stavu jde jen o límec kolem krku, který navíc slouží i jako psí kšíry (popruhy za které se přivazujeme na palubě). V případě, že spadneme do vody, se vesta sama nafoukne, nebo můžeme nafouknutí aktivovat trhnutím za spouštěcí provázek. Vesta při nošení nepřekáží, ve většině případů o ní na krku ani nevíme.

Jaké jsou důvody pro nošení vesty
Seveřané jsou na lodích zvyklí vesty nosit téměř automaticky. Často se s nimi setkáme i v Anglii, Německu, Holandsku, či na severu Francie. Důvod pro to je jasný. Studená voda v těchto zemích nedovolí v případě pádu přes palubu dlouhé setrvání při vědomí. Najít člověka, který spadne přes palubu, není za horšího počasí, kdy k těmto nehodám dochází, snadné a může to trvat i několik hodin. Při teplotě vody 10°C přitom nevydržíme při vědomí déle než hodinu a spíše jen polovinu této doby. Při teplotě 15°C se doba zachování vědomí pohybuje mezi 2 a 4 hodinami. Doba přežití je však mnohem delší, přibližně dvojnásobná. Nemáme-li však na sobě záchrannou vestu, při ztrátě vědomí se utopíme. V záchranné vestě se naše šance na záchranu znásobí. Při absenci záchranné vesty musíme navíc aktivně plavat, abychom se udrželi na hladině. To rozproudí krevní oběh, urychlí prochladnutí a tím zkrátí dobu přežití.

Vesta nutná jen na severu?
Teplota moře na jihu Evropy je na začátku jara, kdy začínáme jezdit na jachtu, jen kolem 15°C a mnohde i mnohem nižší. Podmínky jsou tak podobné těm na severu. Prochladnout ve vodě není problém.
Nemusí to však být vždy jen studená voda, co nás připraví o vědomí. Pokud nás udeří ráhno do hlavy ztratíme nejspíše vědomí. Záchranná vesta nám pak může zachránit život. Na motorovém člunu můžeme uklouznout a bouchnout se do hlavy.
Nejspíše k žádné z těchto situací nedojde ani jednou za celý život. Budeme celý život nosit na sobě vestu zbytečně. Možná zbytečně. Stačí však jeden špatný okamžik a bez vesty můžeme být mrtví. My nebo kdokoli z naší rodiny nebo přátel. Pokud jsme schopni domyslet negativa jediného hloupého opomenutí, jistě nebudeme na záchranné vestě šetřit.

Pokračování příští týden. 

6250
Na horu