Neuvěřitelná stíhací jízda
Finále Transat Jacques Vabre v kategorii IMOCA je neuvěřitelnou stíhací jízdou týmu Charal. Beyou s Prattem ukazují, co znamená mít v ideálních podmínkách vyladěnou jachtu IMOCA s foily. K cíli letí již druhým dnem rychlostí přes 20 uzlů. Na vedoucí Apivia již nestačí, ale stále by se mohli dotáhnout na druhou PRB.
Jen den zpět byla jachta Charal na 6. místě a ztrácela na medaili přes 50 mil. Do hloubi startovního pole se propadla z prvního místa v rovníkových tišinách. Na tento průjezd tišinami zřejmě Beyou dlouho nezapomene. Na své soupeře ztratil nejméně 300 mil.
Po výjezdu z tišin se tým Charal nevzdal a rozhodl se, že zkusí ještě o medaili zabojovat. Za den najel na soupeře 70 mil a již je třetí. Na druhé místo ztrácí 35 mil. Druhá PRB je ale podobně rychlá. Proto se zdá, že stříbro již nevyjde. Na druhou stranu včera by nikdo nevsadil ani na bronz.
Polohu lodi najdete zde.
3752
Související články
Budoucnost v lodní dopravě: Novozélanďané i Alain Thébault sázejí na vodík a foily
Budoucnost v lodní dopravě: Novozélanďané i Alain Thébault sázejí na vodík a foily
Dva obdobné projekty jsou ve finální fázi příprav. "Létající plavidla" poháněná vodíkovými palivovými články chystá Emirates Team New Zealand i věčný experimentátor s podvodními křídly, francouzský jachtař Alain Thébault. Prototyp novozélandské "formule" se již chystá na březnové spuštění na vodu. Thébaultův "The Jet" se představí příští rok na klimatické konferenci v Dubaji.
Letadlo, loď i vznášedlo = Seaglider
Letadlo, loď i vznášedlo = Seaglider
Poletíte přes kanál La Manche letadlem, nebo pojedete lodí? Co když zkusíte něco mezi. Trochu loď, trochu letadlo. Ovšem takové, které se dokáže vznést jen několik metrů nad hladinu. Přitom dosahuje rychlosti až 290 km/h. Na elektřinu.