Nebezpečí na zemi, ve vodě i ve vzduchu
Již druhým dnem jsou média plná hlášení o exodu turistů z koronavirem prolezlého Chorvatska. Nebezpečí číhá v bludišti uliček prastarých přístavních městeček a zjevně i na (možná dokonce i pod) mořské hladině, jak je vidět na snímku z Hvaru.
Hrůza z nákazy je všudypřítomná. Strach živí politici, po senzaci lačnící média i lidé samotní, kteří z nedostatku jiných starostí vidí krvelačného vira (nebo jejich armádu) na zemi, ve vzduchu a jak je vidět na snímku, tak i ve vodě.
Nechci banalizovat nemoc, se kterou ve světě zemřelo již více než 800 000 lidí. Číslo je sice jen číslo, ale s ním jsou spojeny miliony lidských osudů, miliony konkrétních tragédií. Chtěl bych jen umenšit paniku, která vyvolává zkraty v jednání, stádní pudy a pocity, že na domácím písečku jsem proti nebezpečí chráněný. Věřit tomu, že v ranním autobuse MHD jsem v ČR ve větším bezpečí, než na lodi v Chorvatsku či Řecku, je stejně naivní, jako věřit premiérovi, že byl zděšen, když zdravotní ministerstvo zavedlo před týdnem roušky od září.
Na jachtě (v Řecku, Chorvatsku i kdovíkde jinde) je našinec v bezpečí. Je to karanténa svého druhu. Pokud jachting neprokládáte návštěvou diskotéky. Dojedete-li do Chorvatska vozem, vezete si s sebou nejen zásoby na palubu, ale také své zdraví a nemoci. V charterové společnosti mají pracanti roušky, v kanceláři je plexisklo. Tam toho moc nechytnete. Také v obchodech jsou hadry na ústech povinné. V restauracích sedíte venku na čerstvém vzduchu. A obsluha by měla mít již zmíněné náhubky. Netýká se to sice ostrovních restaurací, které na to z velké míry pečou, ale jak jsem již řekl, sedíte venku a s personálem se nemuckáte.
Na kotvě virus nejspíše nechytnete. Na kotevní bóji je samozřejmě jistá šance, že se s ní před vámi mazlil bacilonosič z čínského Wuchanu. Není ale velká. Podobně jste na tom při stání na mooringu u nábřeží, pokud jste stateční a do civilizace se odvážíte…
Jachting je zkrátka bezpečným sportem. I v době (nebo právě v době) morové rány. Bojíte-li se tedy cesty na loď, zkuste se na to podívat méně panickou optikou. Jachting se již z podstaty věci jeví jako bezpečný.
Roušky si vemte s sebou. Budete je potřebovat například v obchodech. Ve vodě je ale lepší roušku vyměnit za šnorchl. Pod hladinou se s ním lépe dýchá.
A zdá-li se vám, že nebezpečí je i na vodě přítomno, potom vězte, že celý život je nebezpečný. Již od chvíle početí. Stoprocentně jistá je jen smrt.
7233
Související články
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Zákaz vyvazování ke stromům, plavba v blízkosti vyhrazených koupališť vymezena vzdáleností, či zákazy kotvení, které mohou vydat kapitanáty. Pravidla bezpečnosti plavby v Chorvatsku se mění a jachtaři by měli o změnách vědět.
Tip na zátoku ke koupání a kotvení
Tip na zátoku ke koupání a kotvení
Hledáte-li zátoku na kotvení, koupání a šnorchlování, která nebude daleko od městečka Korčula, zkuste zátoku Rasoha na severu Pelješacu. Menší zátoka, která je jachtami jen zřídka navštěvovaná.
Skipper pronajaté lodě obviněn
Skipper pronajaté lodě obviněn
Ještě jednou se vrátíme k úterní nehodě, při které mladá žena přišla nedaleko Murteru o nohu. Skipper lodě, na které k nehodě došlo, je chorvatskou policií stíhán.