Mrak, který avizuje vítr
Od severu fouká, na jižní straně ostrova bude klid. Na takovou situaci jsme zvyklí. Někdy je to ale jinak. Třeba v závětří řeckých ostrovů.
Podívejte se na mrak nad vrcholem ostrova Ikaria v Egeji. Ostrov je vysoký mírně nad 1000 metrů a nad jeho vrcholem může sedět mrak, který vidíte na snímku. A může být i mnohem mohutnější.
Zatímco na moři fouká meltemi jen do 20 uzlů, za Ikarií pokrytou mrakem to jde v poryvech a to až 30 – 35 uzlů (může to být i horší). Mrak může být avízem situace. A neplatí to jen o Ikarii. A co je důležité, s poryvy je třeba počítat i přímo u pevniny. Například i v maríně, která je nalepená na vysoké pobřeží.
Není to samozřejmě nová informace, ale je dobré si to připomínat.
574
Související články
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Silný letní vítr v Egeji dokáže nováčky v oblasti zaskočit. Překvapeni pak jsou především tam, kde se cítí bezpečně, tedy v krytých přístavech a zátokách.
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...