Lodní noviny mají vlastní loď na kurzy
Lodní noviny si pořídily loď na kurzy přístavních manévrů v Praze. Už nebude třeba jezdil 100 km na Orlík, aby bylo možné si zopakovat přístavní manévry a naučit se tak to nejdůležitější, co přináší klid na palubu.
Jmenuje se Christine a je z Holandska. Je dlouhá 9,5 metru a je vybavena kormidelním kolem. Podmínky budou stejné, jaké máte při svých plavbách na moři. Základnu bude mít od dubna na Císařské louce v Praze.
Jachta je těžší, než jsou běžné jachty této velikosti. To zpomaluje obratnost menší jachty při manévrech a více ji to přibližuje chováním větším jachtám, na kterých obvykle plujete. Také delší kýl a skeg snižují obratnost jachty a vyžadují tak od kormidelníka větší přesnost a předvídání jejího pohybu. To jsou prvky, které jsou v praxi základem úspěšného manévrování.
Je dobré, pokud jachta, na které se učíte manévry, je minimálně stejně náročná na manévrování, jako jsou pak lodě se kterými jezdíte v praxi. Toho je u hbitých moderních jachet obtížné dosáhnout. Proto jsme sáhli po jachtě starší, která tyto požadavky splňuje.
V Praze na Smíchově bude k dispozici jak pro běžné celodenní kurzy, tak pro kurzy odpolední, v případě zájmu i kurzy individuální.
Běžné kurzy najdete vypsané zde.
3564
Související články
Jako Bodie s Doylem, nebo konzervativně?
Jako Bodie s Doylem, nebo konzervativně?
Připlouváte bokem k molu, potřebujete zastavit, ale jste rychlí. Příliš rychlí. To je situace, která hrozí nepříjemným karambolem. Jak se takové chybě vyhnout?
Krizová situace a čeho se vyvarovat
Krizová situace a čeho se vyvarovat
Kdy se s jachtou ocitáme dlouhodobě nejblíže nebezpečí? Jsou to chvíle, kdy manévrujeme v přístavech. Od kolize nás někdy dělí metry, jindy jen centimetry. Kdy hrozí největší škody a jak se jim vyhnout?
Umíte správně smotat lano?
Umíte správně smotat lano?
Umíte správně smotat lano? Neumíte? A že na tom nezáleží? Není to pravda a často je to v krizových situacích v marínách vidět.