Křehké kormidlo
Na jihu Evropy je běžné zajíždět k molu zádí. Je to pohodlné, dobře se vystupuje, není třeba obcházet celou loď. Má to však také svá negativa. Ohroženo je kormidlo, které nevydrží zdaleka tolik, jako kýl.
Na snímcích je kormidlo jachty Dufour 460. Zatímco na první fotografii se zdá, že jde o zanedbatelné poškození, na dalších snímcích již je patrné, že tomu tak není. Kormidlo je v celé délce roztržené, je nutné vytažení lodě na břeh, demontáž kormidla a jeho celková oprava. Taková „drobnost“, která bude stát celou kauci.
Ke vzniku poškození však stačilo nepříliš razantní nacouvání kormidlem na dno. V přístavech se to může snadno stát navzdory tomu, že hloubkoměr ukazuje 3 metry. Je třeba brát v úvahu, že čidlo hloubkoměru je vpředu před kýlem. Při couvání do přístavu vám toho mnoho neřekne. Je nutné si předem pořádně nastudovat pilota a koukat se do vody. Tam, kde si nejsme jistí, je lepší najet k molu přídí.
Zde si také všimněte absence výztuhy v kormidle. U jiných jachet je běžné (nebo alespoň bývalo), že se velkou částí kormidla táhne osa a horizontální výztuhy.
884
Související články
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?
Nebezpečné kotvení na kamenech
Nebezpečné kotvení na kamenech
Mnozí laici jsou přesvědčení, že nejlepší na kotvení jsou velké kameny na dně, za které se kotva „zasekne“. Takové „zaseknutí“ kotvy může být drahá sranda.
Mrtvý a zraněný na gumáku u Hvaru
Mrtvý a zraněný na gumáku u Hvaru
Včera ve 0237 přijala Pomorska policija oznámení, že na ostrov Marinkovac nalétl gumový člun typu RIB. Na palubě byli v okamžiku nehody dva Slovinci.