Konec bezstarostného léta…
Co se to stalo? Španělsko a Řecky byly po vedrech a suchu zasaženy mimořádně silnými bouřemi a povodněmi. Videa ze zasažených oblastí jsou hrozivá.
Vynecháme tentokrát Španělsko a podíváme se na situaci v Řecku. Nejvíce zasažen byl přístav Volos a okolí, včetně souostroví Severní Sporady, jehož součástí je i oblíbený ostrov Skiathos. S trochou nadsázky můžeme říci: „A je po dovolené!“
Videa u článku jsou z Volosu a okolí a druhé je přímo ze Skiathosu, tentokrát již po skončení deště.
Zdá se, že doby, kdy počasí mělo pravidelné cykly, na které bylo možné se spolehnout, jsou pryč. Letošní léto překypuje extrémy. Červenec a srpen byly mimořádně teplé (i na léto mimořádně teplé) a nyní přišlo toto. Enormní srážky a povodeň, která smetla vše, co jí stálo v cestě.
Skoro to vypadá, jako by skončilo bezstarostné období a čeká nás čas zvratů a nestability. A zřejmě jsme součástí příčin toho všeho. Dlouho jsme žili na dluh, plundrovali, ničili, vysávali zdroje, které se na Zemi tvořily po miliony a stamiliony let. Zřejmě přišel čas, kdy je třeba začít dluhy splácet.
1061
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Deset meteo rad
Deset meteo rad
Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst.
Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat
Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat
Kde na nás číhá v bouřlivém počasí nebezpečí? Je to na moři? Ne, tam ne, tam je to nepohodlí, ale obvykle ne nebezpečí. Nebezpečí je někde docela jinde.