Kolem světa za 40 dnů! Na plachetnici!
Francis Joyon se svým týmem mají v kapse neuvěřitelný rekord! Dokázali obeplout celý svět za 40 dnů. Na vodě není na trati kolem světa nic rychlejšího, než plachetnice. Nový rekord má přesnou hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut a 30 sekund.
Cena, kterou získali, nese název Jules Verne Trophy. Podle románu Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dnů. Prvním držitelem trofeje za plavbu kolem světa byl v roce 1993 Bruno Peyron na katamaranu Explorer. Dokázal se dostat těsně pod hranici potřebnou pro zisk trofeje, obeplul svět za 79 dnů a 6 hodin.
O rok později posunul rekord o necelých 5 dnů dále katamaran ENZA New Zealand (jediný držitel trofeje mimo Francii).
V roce 1997 byl rekord vylepšen na 71 den a 14 hodin Olivierem de Kersauson na trimaranu Sport Elec.
Na čas pod 70 dny bylo nutné počkat až do roku 2002. Bruno Peyron na katamaranu Orange obeplul svět za 64 dnů a 8 hodin.
V roce 2004 získal trofej do svého držení opět Olivier de Kersauson. Když rekordní čas vylepšil na 63 dnů a 13 hodin.
Již o rok později šla trofej potřetí do rukou Bruno Peyrona. Tentokrát obeplul svět na novém maxikatamaranu Orange II. Rekord vylepšil rozdílem třídy na 50 dnů a 16 hodin.
Další změna vlastnictví putovní ceny přišla až v roce 2010. Po dvou neúspěšných pokusech se Francku Cammasovi podařilo rekord vylepšit na 48 dnů a 7 hodin.
V roce 2012 získal trofej bratr Bruno Peyrona Loick. Za 45 dnů a 13 hodin obeplul svět na 40 metrů dlouhém trimaranu Banque Populaire V.
Dnes Francis Joyon a IDEC Sport
Novým držitelem Jules Verne Trophy se stal trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem. Svět obeplul za 40 dnů 23 hodin a
Na palubě spolu s ním byli Clément Surtel, Bernard Stamm, Sébastien Audigane, Alex Pella a Gwénolé Gahinet.
Svézt se na něčem podobném?
Trimaran IDEC Sport je schopen dosahovat rychlostí na hranici 40 uzlů. Takových lodí je na světě jen pár a jezdí na nich jen profesionální týmy. Je ale šance, se svézt na menším 18 metrů dlouhém závodním trimaranu, který dosahuje rychlostí mezi 30 a 35 uzly také. Takový extrémní jachting v Bretani u nás nabízí Sailing Club.
6340
Související články
Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?
Jak vysoké jsou nejvyšší vlny?
Jakou výšku mají nejvyšší vlny? Dlouho se myslelo, že 10 metrů. V minulém století se zjistilo, že toto číslo je šeredně podceněné. Bylo třeba hodně přidat. O kolik? Kde je hranice možného?
Tragická nehoda v Benátkách
Tragická nehoda v Benátkách
V Benátkách došlo k tragické nehodě závodního motorovéhu člunu, při které zahynul sedmašedesátiletý držitel několika světových rekordů Fabio Buzzi a další dva členové jeho týmu. Jejich člun narazil v rychlosti 80 uzlů na nízký kamenný vlnolam, který chrání protipovodňovou hráz zavírající benátskou lagunu v případě nebezpečí záplav.
O kolik je pomalejší motorák, než plachetnice
O kolik je pomalejší motorák, než plachetnice
Absolutní rekord kolem světa drží plachetnice a má hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut. Motorová loď je mnohem pomalejší. O kolik?