Kdy používat na jachtě windpilota
Každá moderní charterová jachta (až na výjimky) má autopilota, který nabízí WIND mód. Je to vynikající pomocník na dvou kurzech. Víte, o které kurzy se jedná?
Při charterové plavbě je stále někdo na palubě. Nebo by alespoň měl být. Na většině kurzů, které s plachetnicí plujeme (myšleno na plachty) je nejlepší kompasový mód autopilota, nebo mód TRACK, který drží ideální kurz do zadaného waypointu. Mění-li vítr směr, pracujeme s plachtami. Trimujeme, aby pro kurz, kterým plujeme, byly nastaveny ideálně.
Jsou ale dva kurzy, kdy je lepší využít WIND mód. V první řadě je to ostrá stoupačka. Plachty nastavíme na ostrou stoupačku. Následně kurz drží dle špiónků kormidelník, nebo autopilot ve WIND módu. Změny směru větru znamenají i potřebnou změnu kurzu. Nechce-li mít kormidelník oči přilepené na špióncích, udělá to místo něj WIND mód autopilota. A je celkem přesný.
Druhým kurzem je zaďák. Respektive maximální zadobok, který jsme schopni plout. Opět jde o hraniční kurz, při kterém neměníme se změnou větru trim plachet, ale kurz, kterým plujeme.
Nechce-li kormidelník věnovat pozornost přesnému držení kurzu, autopilot jeho funkci s chutí zastane.
817
Související články
Co dokáže autopilot
Co dokáže autopilot
Autopilot je nejlepší přítel na palubě. Zmáčkneme AUTO a jedeme. Není třeba stát za kormidlem, soustředit se na vedení lodi. Jste-li sóloví jachtaři, je nezbytný. Víte ale, co vše autopilot dokáže?
Jaký má být praktický kurz jachtingu?
Jaký má být praktický kurz jachtingu?
Podzim a jaro jsou období, kdy se dělají praktické kurzy námořního jachtingu. Pojďme se podívat, jaké mají kurzy být a co se na nich máte naučit.
Nebezpečný autopilot
Nebezpečný autopilot
Autopilot je běžnou součástí plachetnic a skippeři si plavbu bez této pomůcky ani nedovedou představit. U motorových jachet to tak samozřejmé není. Hlavní důvod proti instalaci autopilota na motorové jachtě je bezpečnost.