Je ještě někde normální září?
Deště, bouřky, povodně, zima, vlny. Takové přeci nemá být září! Je ještě někde ve Středomoří místo, kde běh počasí nepodléhá náladám? Kde je teplo, slunečno, vítr jak má být? Kde je stále možné zapomenout na blížící se agónii roku 2024?
Studoval jsem počasí v evropských jachtařských lokalitách. Chorvatsko, Itálie, jih Francie, Jónské moře… Všude je situace tak dynamická, až se z toho zvedá posádce žaludek. Vítr, vlny, zima… Prostě vše tak, jak jsem psal v úvodu. Vždyť v Chorvatsku měli povodně ještě dříve než u nás. Jugo střídá bóra a 20°C není to, co by turista v září vyhledával. Na jihu Evropy.
Je tu ale stále jedno místo, kde počasí nezlobí. Je to… Je to… Je to… Už to mám, v Egeji. Teploty stále kolem 25°C, modré moře, skoro jasno, slabý vítr. Ten bude sice během víkendu vystřídán solidním meltemi, ale i to k Egeji patří. Do toho příjemní ostrované, fajn kuchyně, výlety na motorkách...
Máte-li tedy zpráv o povodních dost, chcete se ohřát, opálit a zažít ještě iluzi léta, vyrazte do Egeje. Bude to posilovač nálady. Určitě se vám bude v pochmurném čase do Vánoc hodit.
712
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Kdy poprvé vyplout na charter?
Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.