Jaký mód nastavit na autopilotu při plavbě na plachty
Plujete na plachty a přemýšlíte, jaký mód nastavit na autopilotu. Máte plout na AUTO, na WIND, nebo na TRACK? Co bude pro vaši plavbu ideální, abyste se dostali z A do B nejrychleji?
Předně bych chtěl uvést, že se jedná o označení používané na přístrojích Raymarine. Jiné značky používají jiné označení.
Budeme předpokládat, že posádka je na palubě a v případě potřeby nastaví plachty dle změn, ke kterým dojde. Nejde tedy o sólový jachting.
Křižování proti větru, ostrá stoupačka
Při ostré stoupačce a křižování proti větru je nejlepší nastavit na autokormidlu mód WIND. Vytrimujete plachty na ostrou stoupačku, najedete přesný kurz podle špiónů a zapnete autopilota ve WIND módu. Optimální kurz můžete vyladit pomocí tlačítek plus/mínus 1°.
Nyní autopilot bude držet nastavený kurz na zdánlivý vítr, například 35°. Se změnami směru větru se bude měnit i kurz jachty. Stále ale poplujeme nejostřejší stoupačku. Tedy kurz, který běžně vyžaduje od kormidelníka maximální pozornost. Pokud nejste ochotni se na 100 % věnovat vedení lodě, doveze vás autopilot k cíli rychleji.
Boční vítr
Vane-li vám na plavbě k cíli vítr z boku, není WIND mód ideální. V takovém případě budete nejrychleji v cíli, když nastavíte mód AUTO, nebo dokonce TRACK. V případě drobných změn směru větru můžete plout bez problémů ostřeji, nebo můžete odpadat. Stačí povolit nebo přitáhnout plachty. Ideální ale je, stále držet nejkratší kurz k cíli. V případě módu AUTO nastavujete kurz kompasový k cíli. Plachty nastavíte poté, co jste na kurzu. Pokud vítr mění směr, držíte stále stejný kurz, ale měníte nastavení plachet.
Můžete ale použít i mód TRACK. Nastavíte si na mapovém plotteru cíl, do kterého chcete plout. Pak na autopilotu zvolíte TRACK, tedy kurz do zvoleného cíle. V navigační terminologii drží autopilot kurz proti dnu. Jachta popluje přímo do cíle, nehledě na snos větrem a proudem. Případné změny větru se řeší stejně jako u módu AUTO změnou nastavení plachet.
Zaďák
Plujeme-li na moderní charterové jachtě, která je obvykle vybavena nevelkou genou a nemá spinakerový peň, není plavba na motýla klidná. Gena je nestabilní. Proto je lepší plout na zadobok a halzovat po větru. Podobně jako na stoupačce jde o to, nalézt hraniční kurz. Kurz maximálně po větru, při kterém zabírá jak hlavní plachta, tak i gena. Jakmile kurz najdeme, zapneme autopilot ve WIND módu. Po jednotlivých stupních doladíme ideální kurz. Se změnami směru větru se bude měnit i kurz jachty (stejně jako na stoupačce).
AUTO – kompasový mód, kdy autopilot drží zadaný kompasový kurz.
TRACK – mód, ve kterém autopilot drží kurz na zadaný waypoint.
WIND – v tomto módu drží autopilot daný úhel na zdánlivý vítr.
Foto Pavel Nesvadba
3780
Související články
Správně zakotvená loď
Správně zakotvená loď
Na obrazovce mapového plotteru vidíte správně zakotvenou jachtu po noci strávené za silného nárazovitého větru. Co je možné na monitoru vyčíst?
Co dokáže autopilot
Co dokáže autopilot
Autopilot je nejlepší přítel na palubě. Zmáčkneme AUTO a jedeme. Není třeba stát za kormidlem, soustředit se na vedení lodi. Jste-li sóloví jachtaři, je nezbytný. Víte ale, co vše autopilot dokáže?
Nebezpečný autopilot
Nebezpečný autopilot
Autopilot je běžnou součástí plachetnic a skippeři si plavbu bez této pomůcky ani nedovedou představit. U motorových jachet to tak samozřejmé není. Hlavní důvod proti instalaci autopilota na motorové jachtě je bezpečnost.