Jaké počasí bude zde?
Na synoptické mapě vidíte běžné útvary, které znáte a u kterých víte, co čekat. Jsou tu ale také krátké černé čáry. Co to je? Co na vás v těch místech čeká?
Tady takové čáry vidíme tři v okolí Isandu. Jindy je na synoptické mapě najdete i v oblastech, ve kterých se běžně pohybujeme.
Angličané takto na svých synoptických mapách značí brázdy nízkého tlaku vzduchu.
Představte si synoptickou mapu jako běžnou mapu krajiny. Tlakové výše jsou kopce, tlakové níže doliny. Brázda je takové údolí, prostě taková podlouhlá brázda v krajině. V brázdách se nacházejí fronty, i když ne každá brázda musí být frontou.
A zde jsme u toho. Černou čarou jsou označené brázdy, které nejsou frontami.
Čeká vás tam ale počasí, které se frontám v mnohém podobá. Změna směru větru, srážky, mohou být i bouřky a s nimi související rizikové jevy.
Uvidíte-li tedy na synoptické mapě označenou brázdu, očekávejte podobné počasí, jako na studené frontě. Jen nejspíše nebude tak agresivní.
4428
Související články
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Kdy poprvé vyplout na charter?
Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?
Co říkají čáry na obloze
Co říkají čáry na obloze
Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.