Jak se stát důvěryhodným v očích posádky
Začínající skippeři často bojují s tím, že jsou v očích posádky stejně důvěryhodní, jako Andrej Babiš bojující za chudé. Co udělat proto, aby posádka více důvěřovala mým schopnostem?
Důvěra posádky ke kapitánovi lodě je velmi důležitá. V takovém případě posádka ochotně plní rozkazy z můstku a nepropadá panice při prvním zahřmění za obzorem. Co dělat pro získání důvěry?
Klid
Nejdůležitější je, aby skipper působil na posádku klidným dojmem. Pobíhání po palubě vyvolává pocit, že věci nejsou plně pod kontrolou. Posádka znejistí…Můžete mít nepříjemný pocit z blížící se bouřky, ale nepřenášejte ho na posádku. O bouřce víte, ale až bude správný čas, uděláte správná opatření před jejím příchodem. Nezmatkujte dopředu, ale využijte čas před příchodem bouřky k přípravě jachty na příští chvíle. Prostudujte meteo, ukliďte věci na palubě i v podpalubí, uvcažte vše, co je třeba uvázat. Připravte oblečení a zarefujte, když je to třeba. Uklidněte posádku. I kdyby to měla být malá lež.
Včasné řešení situací
Řeště věci s předstihem, abyste se zbytečně nedostával do krizových situací. Křižujete-li cestu jiné lodi, které máte uvolnit cestu, udělejte to včas. Stačí na chvíli zamířit za její záď a situace se vyřeší v klidu.
Stejně tak si připravte vše potřebné pro přistání ještě před přístavem, aby byl další průběh manévrů klidný. Také na tom posádka vidí, že máte vše pod kontrolou.
Vše předem promyslet
Nejprve se snažte vymyslet komplexní řešení, teprve pak rozdávejte rozkazy. Zmatené protichůdné rozkazy zvyšují nejistotu na palubě.
Než budete refovat, přehrajte si v hlavě, co se bude dít, než budete zajíždět do přístavu, promyslete manévr a rozdělte činnosti posádce.
Nekřičte
Řev na palubě nic neřeší. Posádce se akorát roztřesou kolena a vše bude ještě horší. A navíc, křičíte-li, nepůsobíte klidným dojmem.
Nespěchejte
Snažte se vyvarovat spěchu, jak jen to jde. Ve spěchu se dělají chyby a posádka si nakonec stejně řekne, že kdybyste to řekl včas, mohlo by to být v pořádku uděláno.
Nepřenášejte zodpovědnost na jiné
Za loď jste zodpovědní vy. Pokud se někomu z posádky něco nepovede, obvykle jste na vině vy, protože jste svůj požadavek nesprávně vysvětlili (výjimkou mohou být ženy opačného pohlaví). Budete-li svalovat vinu na druhé, přestanou vám věřit. Jste-li dost silní, jste schopni naopak převzít na svá bedra i chyby jiných. Ocení to a příště se budou snažit víc.
Neměňte rozhodnutí
Rozmyslete si další postup a pak podle toho jednejte. Neměňte svá rozhodnutí každou minutu. V případě změny podmínek na druhou stranu nemůžete trvat na špatném rozhodnutí jen proto, že je to vaše rozhodnutí.
Vysvětlujte, co děláte a proč
Posádka ocení, bude-li vidět, že za vašimi rozhodnutími jsou nějaké důvody, že nejde o zbytečnou buzeraci.
Nekritizujte
Nepouštějte se do hlasité kritiky ostatních kolem. Brzy se můžete ocitnout na jejich místě. Upozorněte posádku, že každému se mohou věci nepovést.
Sledujte předpověď
Sledujte předpověď počasí a jednejte podle toho. Ani posádka, která volá po bouři na moři, ji ve skutečnosti na otevřeném moři zažít nechce.
A stručné shrnutí na závěr pro ty, kteří nemají trpělivost číst celý článek, a přitom již vědí, že placatá čepice kapitána nedělá.
Jednejte klidně a s rozmyslem!
5123
Související články
Vaše první plavba
Vaše první plavba
Vyplouváte poprvé na moře ve funkci skippera. Poprvé máte zodpovědnost za celou loď a posádku. Jak se zachovat, aby týden proběhl bez stresu a beze škod?
Poprvé kapitán
Poprvé kapitán
Tolikrát jste absolvovali plavbu v posádce s kamarády, že přeci nemůže být žádný rozdíl, pokud tentokrát pojedete jako kapitán. Nebo to tak není? Jak jiné je být kapitánem?
Jaká je pokuta za alkohol za kormidlem?
Jaká je pokuta za alkohol za kormidlem?
Start nového charterového týdne někdy vypadá, jak opušťák z protialkoholní léčebny. Jaké mohou být pokuty za alkohol za kormidlem?