Fouká, nefouká. Co se děje?
Plujete v noci podél pobřeží jižní Itálie. Někde jižně od Crotone. Je bezvětří, jasno, hladina jako zrcadlo. Náhle se zvedne vítr. Jde z boku a velmi rychle zesílí na 20 uzlů. Letíte nocí pod plachtami. 10 minut, 20 minut, půl hodiny. Pak střih. Je tu zase bezvětří. Co se to děje?
Podíváte-li se na pobřeží, případně na mapu pobřeží, uvidíte u pobřeží hory. Zjistíte, že vítr fouká v místech, kde jsou na pobřeží údolí. V místech hřebenů je naopak bezvětří. A takto se to střídá celý zbytek noci. Chvíli letíte na plachty, abyste pak zastavili v bezvětří. Proč tomu tak je?
Na vině je vítr, kterému se říká katabatický. Vzduch v horách nad pobřežím se během jasné a bezvětrné noci ochladí a začne stékat po svazích dolů, do údolí a údolím na pobřeží a na moře. Pruhy větru jsou ostře vymezeny údolími, bezvětří pak horskými hřebeny.
Katabatický vítr se může vyskytovat tam, kde jsou u pobřeží hory. Koneckonců také chorvatská bóra je katabatickým větrem. Rychlost katabatického větru nemusí být velká, ale v extrémních situacích, jako je například Grónsko, Antarktida, nebo za určitých podmínek i Chorvatsko, může dosáhnout až 160 uzlů.
To ale není náš běžný dovolenkový případ.
830
Související články
Co říkají čáry na obloze
Co říkají čáry na obloze
Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Kdy poprvé vyplout na charter?
Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?