EPIRB součástí iPhone 14
Nově představený iPhone 14 nabízí kromě jiného unikátní funkci, která může být velmi zajímavá i pro jachtaře. Jde o nouzové spojení, které funguje i bez přítomnosti GSM signálu přes satelit. V případě nouze jste schopni přivolat pomoc novým iPhonem.
Nejedná se přímo o EPIRB, který vysílá údaje až do vybítí baterek, ale poplach spustí iPhone podobně. Funkce se jmenuje Emergency SOS. Hlavním problémem pro komunikaci se satelity je malá anténa v přístroji a vzdálenost satelitů. Běžně je na spojení s nimi třeba rozměrná anténa. Apple problém vyřešil speciálním softwarem. Spojení je možné navázat jen v případě, že telefon míří přímo na satelit. Zmíněný software ukazuje pozice satelitů a umožňuje se na ně přesně zaměřit.
Zachycený signál zamíří do pozemního střediska a odtud na patřičná místa. V přístroji jsou předpřipravené zprávy pro různé důvody tísně. Díky nim je odeslání zprávy rychlejší.
Součástí zprávy, která se dostane k záchranářům, můžou být vedle polohy také údaje o zdravotním stavu osoby v nouzi, které mohou být nahrané ve speciální aplikaci v telefonu, stejně jako nouzové kontakty.
Tato služba bude v budoucnu placená, zpočátku ale budou mít kupci nového iPhone 14 dva roky službu zdarma.
1702
Související články
Co je třeba vědět o VHF, 1.díl
Co je třeba vědět o VHF, 1.díl
Většina lodí, se kterými se běžně setkáme, musí být vybavena radiostanicí. Ve většině případů si začínající jachtaři musí kromě kapitánského kurzu dodělat ještě kurz radiooperátora. K dobrým mravům na vodě patří nejenom schopnost správného použití VHF, ale i znalost mezinárodně sjednocených volacích zpráv, které mají své určité priority. Dnes se zaměříme na základní typy nouzového volání.