Co tají Nový Zéland?
Americký pohár je ještě daleko, ale všechny týmy zkouší, nebo připravují na testy, zmenšené modely revolučních jachet. Vlastně všechny ne. Jeden tým chybí…
Jde o obhájce trofeje Nový Zéland. Protinožci zmenšený model netestují a zatím se k tomu ani nechystají. Důvěřují jinému postupu.
Lodě pro příští Americký pohár jsou jiné než cokoli, co tu kdy bylo dříve. Jednotrupé jachty bez kýlu a na foilech. Místo kýlu mají dvě naklápěcí „nohy“ s nosnými křídly na spodku. Vpravdě revoluční záležitost. K tomu přidejte nosné křídlo na kormidle a máte prazvláštní plavidlo, které léta nad hladinou. Trochu připomíná brzdící labuť při přistání na hladině, trochu běžícího baziliška.
Jde o novinku, o které nikdo neví, jak pluje, jak se bude ideálně ovládat, nastavovat, trimovat, co je nejlepší jízdní režim. Proto probíhají u většiny týmů jízdní zkoušky na zmenšených modelech.
Novozélanďané vsadili na něco jiného. Je to počítačová simulace. Na Novém Zélandu zatím sedí designéři u počítačů a simulují. Designér týmu Dan Bernasconi řekl v rozhovoru, že tým nijak nespěchá se spuštěním lodě na vodu. A přidává: „Napřeli jsme své úsilí k simulacím. Věříme ve schopnosti našich inženýrů vyvinout správnou loď touto cestou. Povedlo se nám to minule. Je pro nás dobré vidět, jak se vede ostatním týmům, ale věříme přitom ve vlastní cestu.“
K pilné práci za monitory počítačů je třeba přidat ještě náročnou detektivní práci vyzvědačů týmu. Ty jsou zatím v USA a ve Velké Británii, kde sledují úspěchy a nezdary připravujících se týmů.
Práce za monitory počítačů má ještě jednu velkou výhodu. Nový Zéland může v tichosti vymýšlet řešení, které se bude zcela vymykat přístupu, který zvolily ostatní týmy. A zůstane utajeno až do doby, kdy už bude pro ostatní příliš pozdě…
5609