Čím jsou zajímavé Seychely 2
Jachtařský tým Inspiry se nedávno vrátil ze Seychel. V minulém článku jsme vám přiblížili, jak to vypadá na třech hlavních ostrovech, nyní se podíváme na zbylé ostrovy a ostrůvky vnitřních Seychel.
Tady totiž konečně začíná pravé jachtařské objevování, protože se dostáváme do lokalit, které jsou běžným turistům těžko přístupné. Plachetnice vám umožní strávit čas nejenom na daném ostrově, ale také na přilehlém kotvišti, takže budete mít dostatek času, abyste si jednotlivé lokality opravdu užili.
Z mnoha možností jsme navštívili například ostrov Curieuse, který je proslulý populací želv obrovských; ostrov Silhouette s bujnou vnitrozemskou vegetací; přírodní rezervaci Cousin s tisíci hnízdících ptáků nebo malinký ostrov Coco, kde je báječné šnorchlování.
Curieuse – ostrov želv
Foto Jan Hocek
Želvy obrovské najdete zejména na ostrovech Curieuse nebo Cousin
Ostrov Curieuse tvoří přírodní rezervaci s výskytem želv obrovských, není obydlený a leží kousek severně od pobřeží Praslinu. Je to cíl mnoha turistů, ale jenom jachtaři v jeho zátokách tráví večery a nádherná rána a mohou tak být na pobřeží mezi prvními.
Na Curieuse jsme zakotvili v mělké zátoce uprostřed mořského národního parku. Zátoka by měla být v období severozápadního větru velmi dobře krytá. Pokud fouká od jihovýchodu, najdete kotviště u jižního pobřeží ostrova.
Hlavní atrakcí ostrova je populace želv obrovských, které sem kdysi byly převezeny z atolu Aldabra. V zátoce Baie de la Raie se nachází chovná stanice želv obrovských, je to oficiální přístup na ostrov a vybírají tady vstupné 200 rupií (1 seychelská rupie je přibližně 2 Kč). Když sem připluji, jeden kolos zrovna odpočívá na pláži, takže si jej mohu v klidu prohlédnout a vyfotit. Přes sto let stará želva se dokonce nechává klidně drbat na krku a pak se pomalu odsouvá do stínu lesa.
Kromě pozorování želv se můžete vydat na procházku, pěšina prochází oblastí mangrovů a vede na opačnou stranu ostrova k hezké pláži.
Cousin – ostrov ptáků
Foto Jan Hocek
Hnízdící mláďata na ostrově Cousin
Jeden z nejmenších ostrovů vnitřních Seychel má v průměru pouhých 500 metrů, oč je však menší, o to je zajímavější. Žije tu například pět z jedenácti seychelských ptačích endemitů. Cousin je přísnou přírodní rezervací s regulovaným vstupem a za dvouhodinový pobyt na něm zaplatíte tisíc korun. Stojí to ale za to!
V deset dopoledne nás u katamaránu vyzvedává strážce parku na dřevěném člunu a převáží nás na břeh. Okamžitě nás zaujmou stovky bílých poletujících ptáků, je to nody bělostný a na ostrově jich hnízdí asi 4000. Pak se v doprovodu průvodce vydáváme na komentovanou procházku vnitrozemím a po plážích.
V hustém lese můžete obdivovat spoustu dalších zajímavých živočichů, z nichž nejroztomilejší jsou mláďata na zemi hnízdících faetonů žlutozobých. Tyto načepýřené choudeličky se totiž vůbec nebojí a návštěvníci si je fotí z půlmetrové vzdálenosti.
V zimě sem také připlouvají karety pravé klást vejce a pokud nebudete mít na tato zvířata štěstí, můžete si před odjezdem alespoň vyfotit „veterána ostrova“, kterým je 150 let starý samec želvy obrovské.
Ille Cocos - ostrov Robinsonů
Foto Jan Hocek
Na kotvě u ostrova Cocos
Malinký ostrov Cocos najdete severně od ostrova Felicite. Je to oblíbená zastávka pro jachtaře a milovníky šnorchlování. Pokud se vám podaří být tu brzo ráno, budete si na pusté pláži mezi obrovskými balvany opravdu připadat jako Robinsoni.
Skalnatý ostrůvek pokrývá hustá vegetace a zajímavostí je kolonie kaloňů seychelských, které můžete pozorovat v letu i zavěšené na větvích stromů.
Divoký Silhouette
Foto Jan Hocek
Džungle na ostrově Silhouette
Tento třetí největší a druhý nejvyšší ostrov Seychel se těm ostatním vymyká v mnoha ohledech. Silhouette leží asi 12 námořních mil od Mahé, pro katamarán necelé dvě hodiny plavby. Dříve útočiště pirátů, dnes mystický a těžko přístupný ostrov s nutností vyřídit si povolení pro vstup. Přes 90% rozlohy tvoří národní park s divokou džunglí a strmými horami.
Na Silhouette najdete krásné pláže, na některých kladou vejce karety. Co ale rozhodně doporučujeme, je průzkum vnitrozemí, které je velmi hornaté a pokryté bujnou džunglí. Ve stínu dozrávajících mangovníků a tropické vegetace se můžete vydat napříč ostrovem, směrem k nejvyššímu bodu. Cestou mimo jiné uvidíte obrovské mnohonožky a chlebovníky s velkými plody, zvanými „jackfruit“, které jsou prý největším druhem ovoce na světě.
Pohodlnější jachtaři můžou den strávit lenošením v jediném resortu ostrova, který se pyšní nádhernou písečnou pláží, bazénem a dobře zásobeným barem...
Praktické informace
Kdy jet a počasí: celoročně – Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří, když tedy plánujete dovolenou na Seychelách, nemusíte se obávat špatného počasí. Více zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí cca 26 - 32°C. Teplota vody se pohybuje mezi 28 - 30°C. Od května do září fouká suchý jihovýchodní pasát, od listopadu do března o něco mírnější a vlhčí severozápadní pasát.
Pronájem lodí a náročnost plavby: Největší marína je na ostrově Eden na Mahé, druhou možností pronájmu lodi je ostrov Praslin. Samostatná plavba vyžaduje znalosti z korálových a přílivových oblastí. Příliv zde činí max 2m při springu, oceánské proudy mohou dosáhnout cca 1,5kn. Plavby s českými kapitány na Seychelech nabízí VIP Sailing.
Doporučená kotviště:
Curieuse je národním parkem, kde zaplatíte 250 rupií za kotvení na noc a zároveň 200 rupií za vstup na pevninu. Bezpečné kotvení je zde též od prosince do března, kdy vane severozápadní pasát. Při jihovýchodním monzunu je možné kotvit v Anse Badamier, ale nedoporučujeme zůstávat zbytečně přes noc, ale spíše se vrátit do domovské maríny na Praslinu či na kotviště v Anse Volbert.
Na ostrov Silhouette je třeba dopředu zajistit povolení a pak máte čas od 9.00 do 18.00 na průzkum tohoto hornatého ostrova. Kotviště je při severozápadním pasátu chráněné jen zčásti v zátoce Anse Lascars.
Vstup na ostrovy: Mnohé malé ostrovy jsou samostatnými přírodními rezervacemi nebo národními parky s regulací vstupu a poplatkem. Poplatky za vstup činí 200 – 500 rupií, poplatky za kotvení většinou 250 rupií.
Jan Hocek,tým VIP Sailing
4034