Bouře: 99 uzlů, 13 metrů vlny
Na severním Atlantiku řádí bouře, která se nevidí příliš často. Vítr v poryvech dosahuje 100 uzlů a tlak klesne na 936 hPa. To jsou podobná čísla, jako v hurikánech.
Pojďme se podívat na tlak vzduchu ve středu cyklóny. Nejnižší tlak zaznamenaný v Evropě byl naměřen v roce 1929 na jihu Islandu v Heimaey. Barometr spadl až na 923,6 hPa. Dnes odpoledne bude na severním Atlantiku jen o 12 hPa vyšší. Tlak v cyklóně navíc velmi rychle klesá, z přibližně 970 hPa včera, na 936 hPa dnes. Pokles by měl dosáhnout dokonce 35 hPa za 24 hodin.
S větrem souvisí i výška vln. Signifikantní výška vln bude dosahovat cca 13 metrů (pozor, nejde o nejvyšší vlny, ale o průměrnou výšku třetiny nejvyšších vln).
Podívejte se na bouři na Windy. Zasahuje téměř celý severní Atlantik.
5109
Související články
Jak daleko je pomoc, když ji potřebujeme?
Jak daleko je pomoc, když ji potřebujeme?
Situace je vážná, nebo dokonce kritická. Vítr zvedá vlny i v zátoce, s jachtou smýká z boku na bok, břeh se nebezpečně blíží. Na lodi panika, není jiné řešení než zavolat o pomoc. Je pomoc na dosah?
Příprava na bouři v přístavu, 20 rad
Příprava na bouři v přístavu, 20 rad
Ani přístav nemusí být bezpečným útočištěm před bouří. Co vše můžeme udělat proto, abychom nebezpečí minimalizovali? Jak se na příchod bouřlivého počasí připravit?
Deset meteo rad
Deset meteo rad
Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst.