Search
× Search
300 mil na rovník
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

300 mil na rovník

Trimaran Maxi Edmond de Rothschild vyplul před 4 dny z Bretaně a dnes mu zbývá už jen 300 mil na rovník. A to je třeba říci, že podmínky pro plavbu nebyly ideální. Od startu má za sebou 3300 mil průměrnou rychlostí přes 32 uzlů. Tématu se také budeme věnovat na dnešní přednášce o Vendée Globe.

32 metrů dlouhý trimaran letí na foilech vstříc rovníkovým tišinám. Porovnáte-li si na mapě pozici trimaranu s rekordním pokusem, vidíte, že náskok je téměř 150 mil a tým Gitana bude proplouvat tišiny na stejném místě, jako před 3 lety držitel rekordu v plavbě kolem světa IDEC Sport.

Rekord na rovník?

Image
První rekord, který na své plavbě kolem světa může trimaran Maxi Edmond de Rothschild překonat, je rekord mezi startem a rovníkem. Z roku 2019 ho drží trimaran Spindrift, který dokázal překonat rovník po 4 dnech, 19 hodinách a 57 minutách. K překonání tohoto rekordu by bylo třeba, uplout 300 mil za 12 hodin. To samozřejmě není nemožné, ale v podmínkách rovníkových tišin velmi nepravděpodobné. Již nyní je vidět pád rychlosti na 20 uzlů.

Předpokládaný čas přejezdu rovníku je 2130 UTC.

Vedro v podpalubí

Hlídky na palubě jsou v tropech příjemné. Loď letí rychlostí 30 uzlů a na palubě příjemně fouká. Jiné to je v podpalubí při odpočinku. Na teplotě uvnitř trupu se výrazně podílí teplota vody a ta je nyní 28°C. Za takových podmínek je odpočinek v podpalubí velmi náročný, dusný až lepkavý.

Teploty v podpalubí kolem 30°C jsou nepříjemné, ale dlouho nevydrží. Stačí týden (půjde-li vše dobře) a posádka trimaranu bude bojovat s ledovým chladem v oblasti, kde hrozí srážka s plovoucími ledovci.

Podmínky k rovníku

Plavba k rovníku není pro tým Gitana zadarmo. Zatímco trimaran IDEC Sport se dostal do stejných míst po 5 halzách, Gitana jich má za sebou 14. Bylo to dáno úzkým pásem větru západně od Pyrenejského poloostrova. Trimaran se musel udržet ve větru, musel často obracet a nakonec i mezi Kanáry a Kapverdami plul východně od ideální stopy.

Létající projektily

V tropech posádkám plachetnic hrozí jedno nebezpečí navíc. Jsou to létající ryby, které dokážou létat 200 – 400 m daleko. Výška letu může být (v závislosti na podmínkách) až 6 metrů. Protože víme, jak rychle ryby létají a jak rychle se pohybuje trimaran, je jasné, že mají kormidelníci co dělat, aby se vyhnuli kolizi.

To je ale téma, které si necháme na večerní přednášku o Vendée Globe. Dozvíte se mimo jiné, jaké nebezpečí od létajících ryb v tropech jachtařům hrozí.

2321
Na horu