100 uzlů vítr, 13 m vlny
Na severním Atlantiku jihovýchodně od Grónska zuří nejsilnější bouře letošní atlantické zimy. Vítr podle předpovědi dosahuje v poryvech téměř 100 uzlů, výška vln se blíží 14 metrům.
Podmínky na severním Atlantiku jsou ohavné. Na předpovědní mapě je možné nalézt poryvy 96 uzlů. To může v reálu znamenat ještě více. Už jde většinou o hodnoty, které na jachtě nenaměříte, protože vás opustí vrtulka windmetru. Průměrná výška třetiny nejvyšších vln má být 13,3 m. To znamená, že jednotlivé vlny mohou být i dvakrát takové. Navíc bouře řádí nedaleko Golfského proudu. Vítr, proud, vlny, cross sea, to vše jsou pro lodě extrémně nebezpečné podmínky.
Podívejte se na mapu atmosférického tlaku pro severní Atlantik. Na Windy najdete 955 hPa v níži a 1038 hPa v Azorské tlakové výši. To je tlakový gradient 83 hPa na cca 1000 mílích. Není divu, že fouká.
Ještě jedna mapa je zajímavá. Mapa teplot v hladině 850 hPa, tedy v 1500 metrech. Vidíte, že v níži před frontou je teplota +6°C, zatímco za frontou -10°C.
Nepřál bych si být před ní, ani za ní.
2739
Související články
Deset meteo rad
Deset meteo rad
Anglický časopis Motor Boats Monthly připravil ve spolupráci s meteorologem Simonem Keelingem 10 rad týkajících se počasí a jeho předpovědí. Jsou obecně platné a vyplatí se je alespoň přečíst.
Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat
Čeho se v bouřlivém počasí vyvarovat
Kde na nás číhá v bouřlivém počasí nebezpečí? Je to na moři? Ne, tam ne, tam je to nepohodlí, ale obvykle ne nebezpečí. Nebezpečí je někde docela jinde.
Příprava na bouři v přístavu, 20 rad
Příprava na bouři v přístavu, 20 rad
Ani přístav nemusí být bezpečným útočištěm před bouří. Co vše můžeme udělat proto, abychom nebezpečí minimalizovali? Jak se na příchod bouřlivého počasí připravit?