Search
× Search
Zvedá se voda, přístav se plní
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zvedá se voda, přístav se plní

Hladina Vltavy v Praze stoupá, zavírají se náplavky, lodě se evakuují do Smíchovského přístavu. Je tu velká voda!

V posledních letech jsme si zvykli na sekundové průtoky v Praze kolem 50 m3. Ó, to ale byla suchá léta!

Nyní nám Prahou protéká 530 m3/s a to ještě nejsme na vrcholu. Graf komořanských meteorologů ukazuje vzestup na 600 m3 v příštích dvou dnech. A neoficiální zprávy z dobře informovaných zdrojů špitají o 800 – 1000 m3/s. To by bylo na hraně druhého povodňového stupně (to se zatím veřejnosti samozřejmě tají, stejně jako Covid, práškování z letadel, plochá Země a kontakty s mimozemšťany). V současné chvíli jsme nad hranicí povodňového stupně prvního. Jen pro informaci uvádíme, že za vysoké vody v památném roce 2002 protékalo Prahou 5160 m3/s.

Jak již bylo řečeno, probíhá evakuace náplavek. Velitelem akce „Vykliďte náplavky“ není nikdo jiný než všem dobře známý Dušan Sahula.

Tedy…

Alespoň někomu dobře známý…

Autor: neznámý

Autor: neznámý

Dušan Sahula
Pokud vám není tak dobře známý, přikládáme fotografii, abyste se s ním mohli seznámit. Chtěli jsme přidat i číslo na jeho mobilní telefon (nosí ho při sobě), ale vzhledem k tomu, že velí evakuaci, by stejně neměl čas na něco tak přízemního, jako je schůzka.

Nechme již Sahulu Sahulou a pojďme se podívat, co se děje ve Smíchovském přístavu, kam míří skoro celé pražské loďstvo, aby se ukrylo před vodní masou, která se žene k hlavnímu městu od Šumavy.

Tak tedy, naše tréninková loď Christine, na které probíhá výuka přístavních manévrů, se z mooringového stání přesunula k plovoucímu molu, kde se vměstnala na poslední volné místo. Molo, ze kterého účastníci kurzů nastupovali na Christine, je už v podstatě pod vodou. Na plovoucí mola se přesouvá vše, co bylo uvázáno u pobřeží. Na vnější straně dalb přistávají evakuující se parníky, restaurace, bary, sauny, plovoucí volejbalové kurty a požičovňe lodičiek. Velký zmatek, v přístavu vzniká plovoucí most na smíchovskou stranu připomínající plovoucí most přes Neapolský záliv císaře Caliguly.

Vládne zde mírná panika, smíšená se společenskou událostí, ke které dochází vždy, když se potkají více než 3 lidé mající stejného koníčka.

Zatím se hladina pomalu zahušťuje, maximální obsazenost se čeká večer. Přinášíme několik snímků z přístavu, které nám poslal Štěpán Staniek z klubu OYC, u jehož mola v Praze stojíme.

 

 

 

528
Na horu