Search
× Search
Ztracený autobus, projedený rozpočet a geniální výmluva
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ztracený autobus, projedený rozpočet a geniální výmluva

Cesta ze Splitu do Záhřebu je tak divoká, že se tu dokáže ztratit celý autobus. Vedení radnice v tisícihlavé vesničce na Pagu projedlo a propilo skoro celý rozpočet. No a jak odůvodníte, že stavíte bez povolení?

Ztracená linka Croatia Bus Split-Zagreb 0430

Ráno v 0430 sedli ve Splitu na autobus do Záhřebu. Vzdálenost 406 km. V 0930 měli být v Záhřebu, tedy za 5 hodin. Na nádraží v hlavním městě ale čekali jejich příbuzní marně. Nepřijeli v deset, jedenáct a dokonce ani ve dvanáct. Autobus Croatia Bus linky  Split-Zagreb 0430 se ztratil. Po modrém busu s bílými ptáky na boku bylo vyhlášeno pátrání.

Policejní hlídky na trati, pátrací helikoptéry, družicové snímky NASA. Všichni pátrali po Croatia Bus Split-Zagreb 0430.

Výsledek se dostavil po několika hodinách, kdy byl autobus zachycen oblastním četníkem na křižovatce silnic D59 a 6074 nedaleko Skradinu, zcela mimo zónu pátrání.

Po výslechu posádky autobusu na četnické stanici Bratiškovci, se zmizení vysvětlilo.

Vzhledem k silné bóře byla uzavřena dálnice mezi Maslenicí a tunelem Sv. Rok. Dvojice řidičů spolu nekomunikovala. Na vině byly odlišné názory na výkony brankáře Marka Bijače na evropském poháru ve vodním pólu v Budapešti. Hádka dospěla do stavu, kdy jeden odmítal udělit užitečnou radu druhému. Před Maslenicí se aktuální pilot linky Croatia Bus Split-Zagreb 0430 rozhodl zahnout na jadranskou magistrálu a vyrazil ke Karlobagu. Na pokřik cestujících: „Tam to bude taky zavřený,“ reagoval slovy: „Vy ste ňáký chytrý!“

Trasa se ukázala jako neprůchodná, protože v Karlobagu autobus otočila policie zpět. Bylo třeba se vydat nazpátek k Maslenici a nahoru přes hory starou cestou kolem trubky. Zmatený kapitán stroje však chyboval, najel na dálnici a dojel do Skradinu. Po pěti hodinách cesty byl autobus s prázdnou nádrží jen 70 km od Splitu a chystal se znovu vydat na zamýšlenou trasu, když byl zadržen oblastním policistou.

Po výslechu na stanici a objasnění okolností se četník rozhodl dovést autobus služebním vozem na dálnici. Bóra se mezitím utišila a řidiči autobusu dostali rozkaz nesjíždět z dálnice, dokud neuvidí odbočku na Zagreb.

Rozežraná radnice

Vedení obce Kolan na Pagu, která má 791 obyvatele, se rozhodlo nakládat s oblastními financemi po svém. Za rok 2018 utratilo za reprezentaci obce 425 267 HRK. To je podobná částka jako u mnohonásobně většího Splitu. Nešlo však o reprezentaci obce, ale o vlastní prospěch. Místní zastupitelé využívali hlavně služeb několika restaurací, taxíků a především obchodního centra Lorenzo v Pagu. Po vánočních svátcích například přistál v městské kase účet na více než 20 000 HRK.

Správci státní kasy projevili nad počínáním kolanských nevoli.

Chorvatská výmluva roku

V Supetaru na Brači se do úprav okolí svých SVPETRVS Hotels pustil vlastník Marion Duzich. Hotelový střelec si se zákony hlavu neláme. Staví i na cizích pozemcích, likviduje veřejnou pláž, vše bez platného povolení. Na dotazy, jak si může dovolit takto překračovat zákon, odpověděl s drzým čelem: „Myslíte si, že jsem jediná osoba, která toto dělá? To přece dělají denně i jiní na jiných místech!“

Zde chybí již jen u nás dobře známé: „To je kaaampaň!“

Tolik dnešní výčet zpráv z letního dovolenkového ráje v Chorvatsku.

3653
Na horu