Search
× Search
Zodpovědnost kapitána
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Zodpovědnost kapitána

Včera jsme spolu s Igorem Piňosem uspořádali přednášku o námořním právu. Na přednášce zazněla i jedna samozřejmost, kterou však mnozí opomíjejí. Týká se zodpovědnosti kapitána lodi. Je to velmi jednoduché, ale je třeba to stále připomínat.

Začneme z jiné strany. Znám skippery jachet (nejméně jednoho), kteří si před plavbou nechají od kamarádů podepsat papír, že jsou na palubě na vlastní odpovědnost a že skipper za ně nezodpovídá.

Krásný papír, datum, podpisy, razítko. Jeho hodnota je však podobná, jako hodnota Rudého práva v prosinci 1989.

Zde je třeba říci, že kapitán lodi je zodpovědný za loď a za posádku. Bez výjimky! Podpisy na cáru papíru na tom nic nezmění. Jste odpovědní a basta.

Jste zodpovědní když spíte a najedete na mělčinu, jste zodpovědní, když vám někdo spadne přes palubu, jste zodpovědní, když vám charterovka dala málo záchranných vest, když jsou na palubě drogy (i když nejsou vaše) a jste zodpovědní i tehdy, když vaše bujaře slavící posádka znečistí vedle stojící motorák za 100 mega.

Zodpovědnost je zkrátka vždy na vás. Je to váš džob a vy jste si ho vybrali. Podle toho se musíte chovat. Sám k sobě, i k posádce.

4629
Na horu