Search
× Search
Zničená Podgora, rekordní svátky a smrt v Telašćici
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zničená Podgora, rekordní svátky a smrt v Telašćici

Pobřeží Jadranu žije ve zpomaleném tempu zimy. V otevřených kavárnách zívá personál, chlapi zabíjí čas lovem na udici a míjející se auta na dálnici se zdraví podáním ruky. Počasí si ale volno nebere a dějí se velké věci.

O víkendu zasáhlo extrémní vlnění městečko Podgora na Makarské. Místo, které nezná pořádné vlny, protože je kryté Hvarem a Bračem, zasáhlo extrémní vlnění, které proniklo Hvarským kanálem. Zničilo stavby na pobřeží a vytopilo domy, bary, restaurace a obchody.

Vše začalo přechodem hluboké tlakové níže přes Jadran. Tlak vzduchu klesl až na 978 hPa. Jugo dosahovalo rychlosti k 60 uzlům. Po přechodu fronty přišel nejprve pulenat (západ) a následně tramontana (cseverozápad).

Pro Podgoru je nebezpečný pulenat, který nasměruje vlny tak, že projdou Hvarským kanálem a zasáhnou Podgoru. Jen Podgoru. Ostatní místa na pobřeží jsou krytá, Podgora schytá celý nápor vln.

Místní mluví až o čtyřmetrových vlnách, které zdevastovaly veškeré stavby na pobřeží. Mola, nábřeží, vše vzalo za své a voda vnikla i do mnoha domů. Něco podobného se stalo naposled v roce 2000.

Jarní teploty

Na příští dny meteorologové slibují v Chorvatsku rekordní teploty. Vítr vane od jihu a svátky budou teplé. Nejnižší ranní teploty 10 – 14°C a nejvyšší odpolední 14 – 17°C. To už je na výlet na lodi. A příští týden má být ještě teplejší.

Smrt v Telašćici

V zátoce Telašćica pomřely všechny kyjovky. Největší mlži Středomoří byli zasaženi parazitem, který je nemilosrdně hubí na celém území výskytu. Nyní již je i na Jadranu a postupuje na sever. Poslední analýza ukazuje, že v přírodním parku Telašćica již nezbyla jediná živá kyjovka…

5380
Na horu