Search
× Search
Znáte vlny na Jadranu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Znáte vlny na Jadranu?

Jaké budou vlny na Jadranu dnes a jaké zítra? Jak podle toho upravit plavbu tak, abyste si je užili/neužili?

Na stránkách meteo.hr najdete kromě jiného také předpověď stavu moře. Nezahrnuje jen Jadran, ale celou střední část Středomoří. 

Zde například vidíte předpověď na 1200 UTC v pondělí jednoho 11. září. Vidíte, že na severu Jadranu byly vlny vysoké 2,5 – 3,25 metru. Pod Istrií dokonce až 4 metry. To už jsou na Jadran velké vlny. 

Pokud si je tedy budete chtít užít, vyrazíte z Lošinje na zapád. Budete-li se chtít naopak plavit na moři bez vln, budete se držet u břehu v závětří ostrovů. Každý to má jinak. Někdo má silnou touhu po dobrodružství, jiný slabý žaludek.

Ale když už tu máme tuto pěknou mapu, řekneme si, co se z ní dá vyčíst.
Na Jadranu bude foukat jugo a bude již foukat delší dobu. Vlny již jsou zvednuté. Vítr od jihu bude vát i v Jónském moři a od jihozápadu v Tyrhénském moři. V celé západní části Středomoří již nějakou dobu vane mistrál.
Co dále můžeme odvodit z mapy? Jadran je stále ještě před studenou frontou, proto zde fouká jugo. Fronta je zřejmá někde jižně od Messiny, kde je znát změna směru vln a tedy i větru. Střed níže by se měl nacházet v oblasti Ligurského moře. Bouřky se dají očekávat na frontě a samozřejmě také v celém Tyrhénském moři, kde se bude fronta také pohybovat.

Protože nejde o mapu větru, ale vln, je třeba počítat s určitým zpožděním. Například na Jadranu vlny od juga ještě nějaký čas zůstanou i po přechodu fronty.

10357
Na horu