Search
× Search
Změny při kapitánských zkouškách v Zadaru
Viktor Jurek
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Změny při kapitánských zkouškách v Zadaru

Pokud se chystáte absolvovat zkoušky na zadarském kapitanátu pro získání chorvatské licence voditelj brodice kat. B, případně k nim povedete své kadety coby instruktor, vězte, že věci se zde mají poněkud jinak, než tomu bylo doposud.

Chorvati opět v rámci „zlepšování“ systému dospěli k výsledku, který je sice komplikovanější, za to je to ale větší opruz.

Zkouška se koná standardně v pátek odpoledne, neprobíhá ale v původních budovách v centru Zadaru (tedy v příjemném prostředí historického města s řadou restaurací, kde mohou kadeti před zkouškami načerpat tekutou odvahu a energii z dobré krmě), ale v prostorách nových kanceláří v megabudově terminálu sotva dokončeného trajektového přístavu Gaženica na adrese Gaženička cesta 28c, zde:  https://mapy.cz/s/fadohusaja .

Na místě se nenechejte zmást dočasnou malou kontejnerovou budovou s velkým nápisem Lučka kapetanija Zadar. Kanceláře, kam potřebujete jít vyzvednout formuláře a složenky pro zaplacení poplatků, se nachází v jihovýchodní (při pohledu z rohu terminálu levé) části obří nové budovy. (Viz foto.) Hledejte dveře s chorvatskou vlajkou, modrým znakem zkřížených kotev a cedulí Lučka kapetanija Zadar hned vedle průjezdů k mezinárodním trajektovým linkám. V prvním patře se dáte doprava a na chodbě najdete v pravé řadě dveří kancelář s popiskem licencije. Odtud vás čeká pro zaplacení příslušných poplatků v podobě úhrady složenky a nákupu kolků cesta na „nejbližší“ poštu. Už to však není 200 metrů za roh jako dříve, ale asi 2,5 kilometru na adresu Ivana Matije Škarića 2, tady https://mapy.cz/s/lezeluzake. Doporučuju tedy najít nějaký „dočasný“ krátkodobý parking, protože na poštu budete muset opět autem. Na uvedené adrese najdete poštovní rozvozové centrum s jedním okénkem. Musíte se však odvážit do dvora mezi dodávky a najít dveře v levé části budovy. Po zaplacení je nutné odevzdat vyplněné formuláře v kanceláři, kde jste si je vyzvedli, a to do 12:00. Nezapomeňte mít s sebou jak 2 průkazové fotky, tak okopírovanou občanku/pas a obálku s nadepsanou adresou, ve které vám průkaz pošlu domů (aspoň, že zatím nevyžadují obálku ofrankovanou). Zkoušky by měly začínat vždy od 15:00 a konají se buď v prostorách prvního patra těchto „levých“ dveří kapitanátu s vlajkou, nebo v jiné části budovy. Ochotná paní Ivana z kanceláře vám ve zkouškově sezónnějším provozu asi nebude schopná individuálně ukázat, kde tyto „druhé dveře“ a zkouškové prostory jsou. Najdete je vedle vstupu do „osloupované“ části budovy terminálu, kde je v rohu průchod do prvního patra. Teprve za celkem nenápadnými dveřmi najdete na chodbě ceduli „Izpiti/Exams“ směrující vás do patra. (Opět viz foto) Přibližně ve 14:30 se vyvěšují seznamy zkoušených na nástěnkách v obou prostorách. Musíte si tady najít, kam vás zařadili.

Samotná zkouška probíhá v podstatě beze změny, alespoň něco zůstalo (prozatím) při starém.

Terminál je momentálně z velké části prázdný, obchodní prostory jsou neobsazené, kavárna funguje v omezeném zahrádkovém provozu a i market je zavřený. Jako základní tábor můžete využít zahrádku benzinové pumpy Crodux, jejíž bufet překvapivě nabízí i relativně široký sortiment teplých jídel za přijatelné ceny.

Předzkoušková fáze tedy už neprobíhá v tak příjemném prostředí a vyřizování zkoušky zahrnuje podstatně víc přesunů, ale terminál je alespoň slušně přístupný autem a odpadá časově někdy náročnější cesta do centra a hledání parkovacího místa.

Všem kadetům přeji hodně štěstí a všem kolegům instruktorům pevné nervy.

Foto Viktor Jurek

5737
Na horu