Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Zlodějí v Tribunji, razítko od doktora a nepovedené přistání ve Splitu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Zlodějí v Tribunji, razítko od doktora a nepovedené přistání ve Splitu

Už dlouho jsme se nepodívali, co zajímavého se děje v turistickém ráji na Jadranu. Víkend byl přitom na události bohatý. V přístavu v Tribunji se krade, stát (chorvatský) si došlápne na majitele víkendic a ve Splitu se nezdařil přístavní manévr italského trajektu.

Zločin v Tribunji

Tribunj je krásné staré městečko na ostrůvku (stará část) nedaleko Vodice. Krásné nábřeží s výhledem na západ slunce, konoba Roko kde si můžete dát jednoduchou, ale výbornou kuchyni, za výborné, ale jednoduché peníze.

O tom ale článek tentokrát není. Za starým městečkem je marína a místní přístav. No a tam se právě udál zločin. V noci 8. února řádil v přístavu zločinec. Nebo banda zločinců, to zatím není jasné. Ví se však, že dvaasedmdesátiletému V.K. (nejedná se o našeho V.K., který je světově proslulý svojí performancí s chilskou propiskou, ten je o 10 let starší) ukradli z loďky elektromotor. Cena odcizeného elektropohonu je 3500 euro.

Lodní noviny vyslaly do Tribunje svého chorvatského zpravodaje, aby zpovídal okradeného V.K. Seděl ve dvoře v ulici Sv. Nikole 6 a čistil německý samopal MP 40 ze druhé světové války. Na otázku, co by chtěl vzkázat lapkovi, který mu odcizil motor, vzhlédl od rozdělané práce a po chvilce přemýšlení řekl: „Chtěl bych mu vzkázat, že když přijde a vrátí mi motor, že se mu stejně pomstím.“

Pro razítko k doktorovi

Celá řada domů na chorvatském pobřeží náleží letňákům z vnitrozemí, ze Záhřebu, z celé Evropy. Často se vyhýbají vyšší platbě daně z nemovitosti tím, že tvrdí, že na Jadranu žijí.

Daň doposavad náležela státu. Od dubna se situace změní a daň půjde do kapsy obcím, které tak budou odpovědné za její výběr. Výhodou je, že v obcích se „vše ví“. Zároveň by nová daň mohla rozpohybovat i situaci starých kamenných rujn, kterých je na pobřeží plno. Daň může donutit majitele k prodeji…

Mnozí majitelé pobřežních nemovitostí se zatím dani vyhýbali. To už nyní nebude tak snadné. Aby bylo možné dokázat, že je dům využíván celoročně, je třeba se prokázat bydlištěm na dané adrese, na stejné adrese přijímat vyúčtování od energetických společností, a především přinést razítko od praktického lékaře a potvrzení, že k němu chodíte na pravidelné bázi.

Tak uvidíme, jak se se zvýšeným zájmem popasují pobřežní lékaři.

I mistr tesař…

V sobotu ráno foukalo na Jadranu silné jugo a do přístavu ve Splitu připlouval italský trajekt Moby Zaza. I když kapitán trajektu je s pravděpodobností hraničící s jistotou profesionál, přesto mu silný boční vítr udělal vrásky na čele.

Při couvání na místo ho vítr snesl tak, že najel zádí na molo. Přivolaný remorkér Altair musel vyvinout veškerou sílu svých 2 x 1000 hp motorů, aby se mu podařilo Italy odstrkat proti větru.

Výsledkem nepovedeného přistání byly otlačené plechy a pár černých šmouh na trupu.

Italský kapitán po přistání obhlédl rány a řekl, že je to dobré. Černou chlapi rozleští a škrábance se prý dají opravit velkou žvýkačkou.

 

1044
Na horu