Search
× Search
Zimní jachting
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Zimní jachting

Jachtařská sezóna je dávno za námi, před námi dlouhé, chladné a tmavé zimní měsíce. To ale neznamená, že by nebylo možné se jachtingu věnovat nadále. Dokonce v Evropě.

Přerušit dlouhé zimní období týdnem na moři? Vydat se na loď v době vánočních prázdnin? Je to možné, a dokonce je to možné i v nepříliš vzdáleném Chorvatsku. Kromě standardních zimních nepřátel (zima a krátký den) to má i jedno ohromné plus. Budete na moři sami.
Chorvatsko má nádherné pobřeží, jehož krása se vytrácí s rostoucími počty turistů na pevnině i na moři. Každý další turista s fotoaparátem v mobilu jakoby vysával kus duše domorodým kmenům i krajině samotné. Pozdní podzim, zima a brzké jaro jsou období, kdy se duše zase vrací na v létě zplundrovaná místa.

Aby byla loď…

V zimním období jsou maríny plné jachet. To ale neznamená, že na co ukážete, to je vaše. Mnoho lodí není možné pronajmout, protože na nich probíhá údržba. Nebo prostě může probíhat údržba. Proto je dobré se na takovou možnost informovat předem. Nutností je přitom topení na palubě, ale to asi každému jasné.

Předpověď počasí

V zimním období je třeba vycházet z předpovědi počasí. I propršený týden může mít své kouzlo, ale ve spojení s 10°C a stáním za kormidlem ho většina obyvatelstva nedokáže objevit. Proto pozorné studium předpovědi.

Předpověď počasí je dnes solidně přesná na 10 dnů dopředu. Jachty se půjčují na týden. Máme tedy cca 3 dny na rozhodnutí, zda vyrazit.

Obvykle hledáme stabilní podmínky, tlakovou výši, slunce, bez deště. Takové dny mohou být zvláště po ránu chladnější, ale to je otázka oblečení. Důležité je, abychom v předpovědi viděli stabilní situaci, minimální, nebo žádné změny. Podíváme se také na Windy, projedeme si 10 dnů dopředu, pak ještě pro jistotu přehodíme meteorologický model (ECMWF změníme na GFS). Vidíme-li, že je situace v obou modelech stejná a je stejná dnes i zítra, dá se předpokládat, že počasí bude stabilní a můžeme vyjet.

Během plavby věnujte předpovědi větší pozornost než v létě. Tak se můžete nebezpečím vyhnout. Nechcete bojovat s bouří, chcete se do ní nedostat.

Překvapivě teplé moře

Pojedeme-li na jih na Jadran, zřejmě nás překvapí teplota moře. Momentálně se pohybuje mezi 15 a 18,5°C ze severu na jih. Na hrátky s míčem po kolena ve vodě to není, ale plavat se dá. Překonáte-li prvních 5 minut, půjde to překvapivě snadno. A to se bavíme o dolní hranici, nikoli té horní.

Kdybychom nyní vypluli do Řecka, bude to teplotně ještě lepší. Teplota moře cca 19 – 20°C.

Chladno na palubě

Podzimní chladno na moři není takové, jako jarní zima. Brzy na jaře má moře cca 12 – 13°C a vzduch není o moc lepší. V závětří na pevnině to bude na tričko, na vodě na teplou bundu a kulicha. Nynější chladno nebude takové, díky teplotě vody, ale slunce je nízko a příliš nezahřeje. A vlhkost snižuje pocitovou teplotu. Nenechte se tedy ukolébat tím, jak chodíte běžně oblečení v 10°C. Na moři je ta samá teplota mnohem mrazivější.

Krátký den

Počítejte s velmi krátkým dnem. Budeme-li se bavit například o již zmíněném Chorvatsku, v sedm slunce vychází a před půl pátou zapadá. Tomu musíte uzpůsobit plán plavby. 

Oblečení

Maximálně se oblékněte. Pár hodin sezení na palubě v 10°C je něco jiného, než krátká cesta do práce. Mnoho vrstev, teplé vrstvy, teplo na nohy, kulicha a nejlépe i rukavice. Jakmile prochladnete, bude složité se znovu zahřát. Důležité je vůbec neprochladnout.

Jídlo a teplý čaj

Přes léto je vynechání oběda ochrana před vedrem. Během chladné části roku teplé jídlo dodává sílu. Když jste najedení, odpočatí a v teple, vidíte krásy světa mnohem barevněji než zmrzlí a hladoví. Skvělou pomůckou je čaj v termosce.

Počítejte, že bude zavřeno

Velká část míst, která v létě kypí životem, bude zavřená. Restaurace, obchody, v přístavech může být vypnutá voda a elektřina. Chcete-li jít do restaurace na večeři, pečlivě zvažujte lokalitu. A ani to nemusí pomoci. Zásoby je třeba mít na více dnů dopředu.

Konzervativněji na moři

Za plavby buďte konzervativnější. Zkřehlé prsty nejsou nejrychlejší. Noste psí kšíry, nebo záchrannou vestu. Ve studené vodě duše opouští tělo rychleji. Změny počasí mohou přicházet s větší razancí.

Pokud se na toto vše připravíte, můžete prožít krásný týden na lodi i o svátcích. Bude to jiný jachting. Především jachting bez davů, kdy zjistíte, že i Hvar může být krásný.

593
Na horu