Search
× Search
Ze zapomnění do centra dění
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ze zapomnění do centra dění

Hadí ostrov. Donedávna nevýznamná tečka na mapě se letos stala centrem dění. Malý ostrov ležící 35 km východně od ústí Dunaje se dostal do popředí zájmu poté, co jeho posádka poslala do prdele ruský křižník Moskva (už je na pravdě boží). Rusové se na ostrově vylodili a nyní se snaží posílit své pozice. Ukrajinci jim jejich snahu všemožně kazí.

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem trvá již několik měsíců. Na souši se síly vyrovnávají, ale na moři mají Rusové jasnou převahu. Ukrajina nemá téměř žádné vojenské námořnictvo (pokud pomineme pár nevelkých hlídkových člunů). Přesto se Davidovi v souboji s Goliášem podařil husarský kousek v podobě potopení křižníku Moskva. Ten měl pro další ruské snahy v Černém moři velmi důležitou úlohu, když měl zajišťovat protiletecký štít ostatním ruským silám v oblasti.

Po potopení Moskvy je ruské loďstvo doslova zaskočeno v nedbalkách. O to více se zvýšila strategická hodnota Hadího ostrova. Pokud by se ruským silám podařilo na ostrově instalovat protiletecký systém S-400, znamenalo by to, že začnou kontrolovat letecký prostor nad celým severozápadem Černého moře. Ohrožena bude nejen ukrajinská Oděsa, ale také velká část Rumunska, včetně přístavu Constanta, přes který dnes proudí export ukrajinského obilí. Znamenalo by to ohrožení pro celé jihovýchodní křídlo NATO.

Proto se nyní o ostrov svádí tvrdé boje. Rusové k ostrovu vysílají lodě s posilami, ukrajinské letectvo jim v tom brání. Také za pomoci tureckých dronů Bayraktar. Vzhledem k absenci Moskvy je ruské loďstvo v oblasti bez protileteckého krytí, proto má značné ztráty. To samozřejmě ruské velení netrápí. Stejně jako za druhé světové války vycházejí generálové z předpokladu, že lidí je více než nábojů. Jednou jim ty náboje dojdou, a to bude naše chvíle…

Nám nezbývá než doufat, že Ukrajincům náboje nedojdou a v jejich snaze jim všemožně pomáhat.

1140
Na horu