Search
× Search
Že by se jim tam hromadili horníci…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Že by se jim tam hromadili horníci…

Země G7 spolu EU se dohodly na cenovém stropu na ruskou ropu a ten vstoupil v platnost. Rusko sice vykřikuje, že se ho takové omezení nedotkne, ale vypadá to, že se jim před Bosporem začínají hromadit tankery…

Cenový strop se vztahuje i na přepravu ropy tankery, které mají něco společného se zeměmi EU a G7 (majitel, provozovatel, nájemce, obchodník…) a dále na pojištění lodí a nákladu. A to se zdá být pro ruskou stranu hlavním kamenem úrazu. Pojistit je možné jen lodě s nákladem, jehož cena nepřevyšuje cenový strop. A pojišťovny a zajišťovny pocházejí z EU a zemí G7.

Podle zpráv serveru gCaptain se začínají hromadit tankery před tureckými úžinami Bospor a Dardanely. Turci pojištění zatím vyžadují. Není se čemu divit. V případě nehody tankeru jsou náklady na sanaci ekologických škod enormní a bez pokrytí pojišťovnou by vše zbylo na Turecku.

Včera čekalo na proplutí úžinami 19 tankerů, dnes to vypadá na nejméně 30 lodí.

Vypadá to, že cenový strop by mohl být pro ruskou stranu mnohem nepříjemnější, než je si ochotna připustit. Tyto metody blokády se zdají pro stát znající jen sílu příliš sofistikované. 

461
Na horu