Search
× Search
Zasažené nákladní lodě v Černém moři
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zasažené nákladní lodě v Černém moři

V Černém moři poblíž ukrajinských břehů byly střelbou zasaženy nejméně tři obchodní lodě. Lodě byly poškozeny, ale škody nejsou veliké a nedošlo ke ztrátám na lidských životech.

Pojišťovny odmítají krýt lodě pohybující se na severu Černého moře. Nebo za to vyžadují tučné příplatky. Na trhu s ropou a obilím panuje chaos. Protože hlavním vývozním přístavem pro ruskou ropu je černomořský Novorossijsk, cena ruské ropy klesá vůči severomořské ropě Brent. Další komoditou, pro kterou je Černé moře významnou dopravní tepnou, je obilí. Ukrajina vyváží, respektive vyvážela obilí do oblasti Blízkého východu. Například Egypt je na dovozu ukrajinského obilí životně závislý.

Jedna ze zasažených lodí patřila společnosti Cargill Inc. Plavidlo bylo prázdné a bylo převezeno do bezpečí. Společnost jméno plavidla neupřesnila. Dnes byl zasažen chemický tanker Millenial Spirit plující pod moldavskou vlajkou. Nákladní loď Yasa Jupiter patřící turecké firmě byla poškozena granátem po vykládce uhlí v Oděse.

Konflikt, který vyvolalo agresivní Rusko, již zasahuje do dění v mnoha zemích v blízkém i vzdáleném okolí a může mít na svědomí jejich destabilizaci. Prolhaný stát a jeho představitelé rozvrací ustálené pořádky. Lžou, zatímco hledí do očí. Pokud byl někdo vychovaný imperativem, že lhát se nemá, nemůže pochopit takové chování.

Ruský režim je zlo. Čiré zlo.

1894
Na horu