Search
× Search
Zamotaný černohorský příběh
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zamotaný černohorský příběh

Černohorci koupili v Chorvatsku vyřazený trajekt Prižna, aby zajistil dopravu mezi dvěma břehy Boky Kotorské. A začal se odvíjet příběh plný omylů, zášti a nepochopení.

Černohorci za státní finance koupili trajekt Prižna. Jednalo se o vyřazený chorvatský trajekt, který by v opačném případě zamířil do šrotu. Měj spojovat dva břehy Boky Kottorské, linka Kamenari – Lepetane. Jednalo se bezesporu o dobrý úmysl.

Poté, co Jadrolinija vyřadila více než půl století starý trajekt z provozu, pět let stál a čekal na sešrotování. Pak náhle přišla firma ABM Tours z Nevidane a koupila ho za 252 000 euro. Shodou okolností po trajektu ihned zatoužila Černá Hora a ABM Tours trajekt obratem prodala za téměř 600 000 euro.

Vše by zřejmě zůstalo bez povšimnutí, ale…

Následně na povrch vyplavalo několik nepříjemností. Rampa na trajektu se nevešla do přístavišť v Boce. Přišel na řadu metr a ukázalo se, že zatímco rampy v přístavištích jsou široké 7,5 metru, ta na trajektu má 8 metrů. Někde se stala chyba.

A nebyla to chyba jediná. Výška paluby Prižny od mořské hladiny je 80 cm, v Boce je to na jedné straně 1,8 m a na druhé 1,2.  To také není ideální.

Tyto dvě mrzutosti způsobily, že se do výhodné koupě začalo vrtat…

Našli se tací, kteří zpochybnili dobrý úmysl při koupi. Přišla policie, které byla donucena otevřít oči. Vypadalo to na skandál, na problémy. Věc se ale vyřešila sama.

Zatímco se policie přela s účastníky transakce o její výhodnosti, vzplanul na palubě Prižny požár.

Náhoda…

I když…

Není trajekt, není důkaz...

817
Na horu