Search
× Search
Základní oprava plachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Základní oprava plachty

Máte roztrženou plachtu a nevíte co s ní? Když máte správný materiál, je to jednodušší, než si myslíte. A platí zde, že méně je někdy více.

V plachtě se objeví trhlina. Jak ji opravit, abychom bez problémů dojeli domů a nemuseli se obávat, že o plachtu přijdeme?

Stačí k tomu nůžky a nejlépe samolepící materiál, ze kterého se vyrábějí čísla na plachty. Ten je nejvhodnější. Roztržený kus plachty položíme na hladkou podložku, odsolíme ho, očistíme a usušíme. Mezitím co bude plachta schnout si připravíme záplatu. Nešetříme na ní, musí být větší než díra v plachtě. Výrazně větší. Vystřihneme záplatu a nůžkami zastřihneme rohy do oblouku.

Když je plachta suchá, vyrovnáme jí na rovné podložce, srovnáme ji do původního tvaru. Vezmeme záplatu a přes díru ji nalepíme. Dáváme pozor, aby vše bylo hladké a bez varhánků. Pořádně přitlačíme. Lepidlu pomůže zahřátí. Například třením záplaty.  Máme-li dost materiálu, stejnou záplatu nalepíme na plachtu i z druhé strany.Není třeba opravu prošívat. Jen tím vetchou plachtu ještě poškozujeme. 

Taková dobře udělaná doprava vydrží ne stovky, ale možná i tisíce mil.

5683
Na horu