Search
× Search
Zajímavý Patmos a Mykonos, který je lepší minout
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Zajímavý Patmos a Mykonos, který je lepší minout

Jirka Pacák proplouvá Egejí a blíží se Aténám. V sobotu vyplul z Rhodu a od té doby navštívil Kalymnos, Leros, Patmos  a Mykonos. Některé ostrovy chytnou za srdce, jiné je lepší minout.

Po krátké zastávce na Kalymnosu a přespání na Lerosu, přišel na řadu Patmos. Znovu klasická forma prohlídky ostrova, tedy motocykly o nevelkém obsahu motoru.

Ostrov je jedním z nejdůležitějších řeckých náboženských center. V prvním století po Kristu se tu v útulné jeskyni usídlil svatý Jan Theologos, který v ní na prvním elektrickém psacím stroji značky Remington sepsal novozákonní knihu Zjevení. A dumal o apokalypse.  V roce 1088 byl na ostrově vystavěn klášter. Zakladatelem byl Oissios Christodul. Později byl klášter obehnán vysokými zdmi, které zajišťovaly ochranu před piráty, Osmany a další neznabožskou cháskou. Po mnoho staletí byly mniši despotickými vládci ostrova.

Klášter leží na vrcholu kopce a pod ním jsou bělostné stěny vesnice Chora. Kamenné hradby dominují jak vesnici, tak i celému ostrovu. K návštěvě kláštera je nutné slušné oblečení, triko s krátkým rukávem, šortky a sukénečky jen pod hýždě za toto nejsou považovány.

Ostrov je díky klášteru cílem turistických lodí, ale zatím se z něj nestal turistický skanzen, ve kterém na podzim zatáhnou roletu a vyvěsí ceduli Na shledanou v červnu. Má své kouzlo, svoji atmosféru. A není to jen po duchovní stránce. Nádherná je i příroda, členité pobřeží, nesčetné pláže a zátoky. Místo, které stojí za návštěvu.

Po večeři na Patmosu následovala noční plavba na Mykonos. Známé jméno, turistické středisko první třídy. V přístavu nebylo bez rezervace místo. A na břeh chrlily tisíce selfiechtivých cestovatelů dva turistické parníky.

Prohlídka Mykonosu byla neuspokojivá. Turisti, turistické stánky, turistické atrakce, turistické restaurace a opelichaný turistický pelikán Petros, který je kulisou pro nejméně polovinu selfíček. Ven už ho pouští jen dopoledne, aby ho turisté z parníků neušlapali.

Ostrov je ukázkou negativního vlivu turistického ruchu na zajímavá místa. Stávají se z nich bezduché kulisy, které je nutné navštívit jen proto, že někdo další tam již byl.

Na rozdíl od Patmosu Mykonos zkušeného Jirku Pacáka na jeho plavbě se čtenáři Lodních novin neuspokojil. Přidal si ho do seznamu míst, které nechybí, když je nenavštívíte.

1511
Na horu