Search
× Search
Záchrana u mysu Horn
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Záchrana u mysu Horn

Rekordní plavba skončila u mysu Horn. Trimaranu Actual praskl příčník, ulomil se plovák a překlopil se. Sólový jachtař Yves Le Blevec se stihl schovat do podpalubí.

Poslední hodiny u mysu Horn byly dramatické. Francouzský sólový jachtař Yves Le Blevec, který se snažil překonat rekord v plavbě kolem světa proti směru větru, obeplouval nejjižnější bod své zamýšlené plavby. Foukal vítr o rychlosti 30 – 40 uzlů do huby a výška vln přesahovala 6 metrů. 

Image
Trimaran Actual nevydržel nárazy vln. Zlomil se příčník držící levoboční plovák a trimaran se překlopil. Le Blevec se stihl schovat do podpalubí. Vše se naštěstí stalo v dosahu záchranářů z chilské armády a nedaleko lodi Stella Australis. To je ohromné štěstí, protože teplota vody v blízkosti Antarktidy je doslova vražedná. 

Záchranáři odvedli skvělou práci a podařilo se jim Le Bleveca rychle z překlopené lodě evakuovat. Tým Actual nyní zjišťuje možnosti záchrany lodi. 

V okamžiku nehody plul Actual se třetím refem na hlavní plachtě a bouřkovou kostkou. Nešlo by tedy o to, že by Le Blevec příliš tlačil na pilu.

 
Připomínáme ještě, že na trimaranu párkrát plul i Milan Koláček. Byl například na palubě při přeplavbě z Bretaně do Marseille v loňském roce. 

Rekord v plavbě kolem světa proti směru větru drží Francouz Jean-Luc Van Den Heede z roku 2004. Rekord má hodnotu 122 dnů a 14 hodin. K jeho vytvoření potřeboval Jean-Luc tři pokusy.

5040
Na horu