Search
× Search
Záchrana trosečníků z pustého ostrova
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Záchrana trosečníků z pustého ostrova

Příběh jak z Robinsona Crusoe. Americká pobřežní stráž zachránila tři trosečníky, kteří uvízli na více než měsíc na pustém korálovém ostrově na Bahamách. Na vrcholu korálového útesu, který jen těsně vybíhá nad hladinu.

45 mil severně od Kuby leží dlouhý řetězec (cca 8 mil) nízkých korálových ostrůvků. Jde o vrchol útesu, který je jen 100 – 200 m široký. Kus země, který může zachránit život, jak se ukázalo, ale dobrovolně byste si ho určitě nevybrali. Jmenuje se Anguilla Cays. Patří k souostroví Bahamy.

Image
Před třemi dny přelétalo přes ostrůvky při rutinní kontrole letadlo americké pobřežní stráže HC-144 Ocean Sentry ze základny v Miami. Prolétávalo ve výšce cca 150 metrů, když si posádka všimla vlajky a kříže na ostrůvku pod sebou. Vzápětí zahlédli také trojici postav, které zuřivě signalizovaly směrem k letadlu.

Posádka letadla oblétla několikrát ostrov a shodila trojici trosečníků vysílačku a nouzové zásoby jídla a vody. Zároveň byla zahájena operace, jejímž úkolem bylo dostat trojici trosečníků do bezpečí. Nad ostrov odlétlo další letadlo pobřežní stráže, které shodilo další zásoby (včetně svačiny, kterou si posádka vzala do vzduchu) a záchranných vest (kdyby se chtěli vykoupat).

Nakonec se na místo vydala helikoptéra pobřežní stráže MH-60, které se podařilo trojici trosečníků zachránit. Nikdo nebyl zraněn a tři kubánští trosečníci byli v překvapivě dobrém zdravotním stavu.

Image
Trojice rybářů vyplula z Kuby asi před pěti týdny. Na moři se dostali do bouře, která nakonec potopila jejich loď. Trojici se podařilo doplavat na opuštěný ostrov. Tam si z mořem vyplavených věcí postavili nouzový přístřešek. K pití se jim dařilo zachytávat dešťovou vodu, živili se kokosy, mořskými plži a krysami, které pobíhaly po ostrově. Na této dietě se jim podařilo přežít 33 dnů.

Jeden z velitelů pobřežní stráže prohlásil, že to bylo poprvé v jeho kariéře, kdy se jim podařilo zachránit trosečníky po takto dlouhé době.

3333
Na horu